Podłogi drewniane to jedno z klasycznych rozwiązań wnętrzarskich. Nie oznacza to wcale, że popularność podłóg drewnianych spada. W dalszym ciągu pomimo pojawienia się wielu nowoczesnych rozwiązań naturalne podłogi drewniane w wielu formach są wykorzystywane w aktualnych aranżacjach.

Rodzaje podłóg drewnianych

Parkiet – układany z niewielkich klepek, najczęściej we wzory takie jak cegiełka, szachownica bądź jodełka. Parkiet wybierany jest głównie ze względów estetycznych. Często zdarza się, że trafimy na różne odcienie drewna które sprawią, że nasza podłoga nabierze charakteru i naturalności. Najczęściej wybieranym drewnem do tego rodzaju podłóg jest dąb i jesion.

Deska podłogowa – jakość i wygląd podłogi w takim przypadku zależy od rodzaju i klasy drewna. Lite drewno nie powinno mieć sęków czy spękań które mogłoby z czasem powiększać się i prowadzić do uszkodzenia podłogi. Jako lite deski podłogowe najlepiej nadaje się drewno dębowe, jesionowe bądź gatunki egzotyczne. Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj podłogi musimy liczyć się z dużym kosztem materiału. Montaż przeprowadzany jest za pomocą kleju metodą pióro-wpust.

Deska barlinecka (trójwarstwowa) – składa się z trzech warstw drewna w konstrukcji krzyżowej. Warstwa wierzchnia, ozdobna odpowiada za wygląd i wytrzymałość na zużycie naszej podłogi. Środkowa warstwa najczęściej układana poprzecznie zapewnia elastyczność i stabilność podłogi. Dolna warstwa jest przeciwprężną często wykonaną z mniej twardego drewna. 

Drewno na podłogę – informacje

Decydując się na podłogę drewnianą musimy wiedzieć o kilku istotnych rzeczach. Wpływ na wygląd i użyteczność podłogi drewnianej ma dużo czynników takich jak grubość, klasa drewna czy jego budowa i gatunek.

Im grubsza warstwa dekoracyjna znajduje się na podłodze, tym bardziej trwała i odporna będzie ona na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo często zdarza się, że podłogi warstwowe takie jak deska barlinecka mają lepsze parametry użytkowe od podłóg z drewna litego.

Niektóre z podłóg drewnianych nadają się również na ogrzewanie podłogowe, montaż przeprowadzany jest za pomocą kleju lub w systemie pływającym. Przy kupnie podłogi drewnianej z zamiarem zastosowania z systemem ogrzewania podłogowego należy sprawdzić karty techniczne wybranego modelu w celu weryfikacji czy na pewno możliwe jest położenie go na podłogówce.

Deska trójwarstwowa – zalety

Jedną z głównych zalet podłogi wielowarstwowej jest jej stabilność wymiarowa. Dzięki konstrukcji warstwowej naturalna praca drewna jest ograniczona a podłoga pozostaje w swojej formie nawet podczas zmian temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Poprzez zastosowanie systemu montażowego pióro-wpust montaż podłóg warstwowych jest szybki a podłogę można użytkować od razu po położeniu (w przypadku gdy nie musi być ona dodatkowo zabezpieczona lakierem lub olejem, w przypadku dodatkowego lakierowania to długość jego schnięcia będzie wyznaczał nam czas potrzebny do rozpoczęcia użytkowania podłogi). 

Podłogi warstwowe nadają się do renowacji. im grubsza jest wierzchnia warstwa dekoracyjna tym więcej cykli renowacyjnych możemy na niej zastosować. W przypadku produktów premium z tego segmentu może być to nawet około 10. Dzięki temu mamy pewność, że podłoga drewniana użytkowana w odpowiedni sposób posłuży nam na długie lata.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących podłóg drewnianych zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami:

 

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU