Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki.

jak przygotowac posadzke przed montazem paneli - Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Jak sprawdzić równość posadzki?

Równość posadzki jest kluczowym parametrem jeśli chodzi o późniejszy montaż paneli. Posadzkę należy sprawdzić długą poziomicą lub łatą, najlepiej taką, która będzie miała minimum 2 metry długości. To, co tak naprawdę jest najbardziej istotne w pomiarze równości to sprawdzenie, czy na posadzce nie ma żadnych dołków i górek. Dopuszczalnym odchyłem równości w przypadku obu rodzajów podłóg są dwa milimetry na odcinku około dwóch metrów.

 

Jak wyrównać nierówności posadzki?

Wszystkie nierówności przekraczające ten wymiar należy zniwelować, górki poprzez szlifowanie, a dołki i ubytki poprzez uzupełnienie odpowiednią masą. Kolejnym rodzajem nierówności są tzw. spadki, bardzo często spotykane są w narożnikach pomieszczeń. Powstają one przez niewłaściwe rozprowadzenie masy w momencie wylewania właściwej posadzki. Tego typu odchyły skutkują uwidocznieniem nierówności po zamontowaniu listew przypodłogowych (między podłogą a listwą powstaje szczelina). Często więcej sensu ma wykonanie całościowej wylewki masy niwelującej niż punktowe wylewki, które i tak trzeba później przeszlifować.

 

Odbiór mieszkania od dewelopera, a jakość posadzki

W przypadku mieszkań i domów świeżo oddanych przez dewelopera warto poruszyć kwestię równości posadzki ze sprzedającym, ponieważ może się okazać, że budujący zobowiązał się do oddania nieruchomości z posadzką o odpowiedniej równości, a więc prace poprawcze posadzki powinny zostać wykonane w jego zakresie. Naprawa nieprawidłowości, które przeoczymy przy odbiorze mieszkania, może spoczywać na nas.

 

Czym może skutkować zaniedbanie równości posadzki?

Przede wszystkim negatywnym rozpatrzeniem gwarancji po zgłoszeniu problemu z podłogą, którego wystąpienie jest bardzo możliwe. Osoba kupująca panele ma obowiązek tak przygotować posadzkę, jak zostało wskazane w warunkach gwarancyjnych produktu. Panele winylowe położone na nierównej posadzce mogą po pewnym czasie zacząć się rozchodzić, tworząc szczeliny pomiędzy panelami.

Drugim bardzo częstym skutkiem jest pękanie zamków łączących panele, co również powoduje powstawanie szczelin pomiędzy panelami, a także ich uginanie się pod wpływem nacisku. W przypadku paneli laminowanych najczęściej spotykanym, a zarazem jednym z najbardziej uciążliwych skutków nierównej posadzki jest skrzypienie podłogi.

 

Podkład wyrównujący posadzkę – prawda czy mit?

Możliwe, że w trakcie czytania tego artykułu wielu osobom przypomniał się pewien stary mit mówiący, że podkłady podłogowe redukują nierówności. Niestety nie ma to żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Podkład położony na nierówności odda jej kształt, czyli w żaden sposób jej nie zredukuje. Aby taki podkład mógł faktycznie niwelować nierówności, musiałby mieć zdolność do zwiększania swojej objętości w przypadku dołków, oraz zmniejszania jej w przypadku górek, tak by jego zewnętrzna powierzchnia miała jeden poziom. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma na rynku takiego podkładu i pewnie minie jeszcze trochę czasu, zanim taki produkt się pojawi.

 

Kolejnym mitem jest punktowe dokładanie podkładu w miejscach większych dołków. Skutkuje to bardzo dużym obniżeniem parametru odporności na ścisk, co również może skutkować skrzypieniem lub wypinaniem się paneli. Dokładając dodatkową warstwę podkładu, osiągniemy taki sam efekt, jakbyśmy go nie dołożyli. Nie wypełni w sposób prawidłowy dołków, a dołożenie podkładu za górką nie sprawi, że górka magicznie zniknie, punkt nierówności po prostu się wydłuży.

Wniosek jest prosty, jeśli chcemy cieszyć się podłogą położoną na dobrej posadzce i nie musieć się martwić o trwałość naszych paneli, a na miejscu stwierdzimy, że posadzka nie jest równa, najlepszym i tak naprawdę jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie jej wyrównanie.

 

Ostatnie przygotowania przed układaniem paneli

Kiedy już zadbamy o wyrównanie naszej posadzki, kolejnym krokiem jest usunięcie z niej zabrudzeń remontowych. Wszelkiego rodzaju grudki tynku, gładzi, kleju i farby należy zeskrobać, a następnie całą posadzkę dokładnie pozamiatać i odkurzyć. Warto również zagruntować posadzkę, aby pozostały po odkurzaniu lekki pył nie wzbijał się w powietrze w trakcie montażu podłogi. Dzięki temu unikniemy osadzania się pyłu na świeżo pomalowanych ścianach.