Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. Pozwoli nam to uniknąć wielu problemów z montażem w przyszłości. W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo wykonać pomiary, aby być pewnym, że wybieramy odpowiednie, pasujące drzwi wewnętrzne.

Kiedy najlepiej wykonać pomiar otworu drzwiowego?

Tak naprawdę im wcześniej zadbamy o sprawdzenie i zachowanie odpowiednich wymiarów otworu drzwiowego, tym lepiej. Warto przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach wybranie drzwi wewnętrznych na samych pomiarach się nie kończy. Często konieczne jest wykonanie kluczowych poprawek otworu drzwiowego, takich jak zmiana jego szerokości lub wysokości.

Wynika to z tego, że każdy producent drzwi ma swoje własne standardy. Oznacza to, że niekiedy musimy nie tylko dopasować drzwi i ościeżnicę do otworu, ale również w drugą stronę, dopasować otwór drzwiowy do dostępnych w ofercie danego producenta modeli drzwi i elementów.

Wracając zatem do pytania „kiedy najlepiej wykonać pomiar otworu drzwiowego?” – odpowiadamy, warto to zrobić jeszcze przed zakończeniem prac wykończeniowych ścian, np. przed malowaniem. Z kolei zbyt wczesne zmierzenie niezbędnych nam wartości może okazać się problematyczne ze względu na brak podłogi, lub brak kafelek na ścianach. Te elementy potrafią wprowadzić w wysokości otworu i grubości muru różnicę wynoszącą od kilku milimetrów do nawet 3-4 cm.

Brak podłogi i kafelek, a pomiar drzwi

Jeśli więc przystępujemy do pomiarów w lokalu, w którym nie została jeszcze położona podłoga, sprawdźmy, jaka będzie jej grubość razem z podkładem (jeśli występuje) i odejmijmy ją od zmierzonej wysokości. Możemy również poprosić o próbkę paneli lub deski w sklepie i przyłożyć ją do otworu drzwiowego w trakcie pomiaru. W ten sam sposób możemy sprawdzić grubość muru w miejscach, gdzie dojdą jeszcze płytki.

Powiększanie i zmniejszanie otworu drzwiowego

Zmiana wysokości i szerokości otworu drzwiowego będzie wiązać się z brudnymi i dość „inwazyjnymi” pracami. Jeśli nasz otwór drzwiowy okaże się być za mały, jego poszerzenie będzie możliwe, chociażby przez wycinanie lub delikatne wyburzanie fragmentu ściany. Z kolei zmniejszenie jego szerokości i wysokości będzie możliwe na przykład poprzez doklejenie kawałka płyty kartonowo gipsowej (w przypadku niewielkich różnic w wymiarach).

 

Jak zatem prawidłowo zmierzyć otwór drzwiowy?

Do tego zadania potrzebna nam będzie miarka. Najwygodniej będzie użyć miarki o długości co najmniej 2.5 metra. Jak wspominaliśmy, pamiętajmy, aby w pomiarach uwzględnić elementy, które mają się dopiero pojawić (podłoga, kafelki).

 1. Zmierzmy wysokość otworu drzwiowego od podłogi aż do górnej krawędzi ściany w otworze. Pomiar w jednym miejscu może być niemiarodajny ze względu na możliwe krzywizny ściany, dlatego przyłóżmy miarkę w co najmniej 2 różnych miejscach.

  jak zmierzyc wysokosc drzwi 300x225 - Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

  Jak zmierzyć wysokość drzwi

 2. Zmierzmy szerokość otworu drzwiowego, przykładając miarkę od jednej ściany w otworze do drugiej. Najlepiej będzie jeśli sprawdzimy szerokość nawet w 3 miejscach – na dole, pośrodku i na górze.

  jak zmierzyc szerokosc drzwi - Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

  Jak zmierzyć szerokość drzwi

 3. Sprawdźmy grubość murów dookoła, przykładając miarkę w 3-4 miejscach na każdą stronę. W ten sposób uzyskamy miarodajny wynik.

  jak zmierzyc grubosc muru - Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

  Jak zmierzyć grubość muru

Mierząc powyższe wartości, możemy upewnić się jeszcze, czy kąty w otworze są równe. Zdarzają się przypadki, gdy wszystkie pomiary się zgadzają, ale kąty są na tyle nierówne, że otwór tworzy nam kształt delikatnego rombu.

Mając już potrzebne nam wymiary, możemy dopasować do naszego otworu drzwiowego ościeżnicę. Najlepiej jeśli kupimy skrzydło drzwiowe i ościeżnicę w jednym zestawie, aby wszystkie elementy były do siebie pasujące.

Zakup drzwi z pomiarem fachowca

Jak sami widzicie, wykonanie pomiarów otworu drzwiowego i dobranie do niego drzwi z akcesoriami wymaga sporo rzetelności. Co gorsza, wcale nie tak trudno o pomyłkę, która sprawi, że zamontowanie zakupionych drzwi będzie trudne, a nawet niemożliwe.

Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy i zlecić pomiary w sklepie, w którym będziemy zamawiać drzwi. W takim wypadku odpowiedzialność za poprawne wymierzenie otworu i dobranie pasujących drzwi i ościeżnicy spoczywać będzie na sprzedającym.

Klientom kupującym drzwi w naszym salonie (ul. Santocka 39 Hala M w Szczecinie) zapewniamy darmowy pomiar drzwi i doradzamy w wyborze odpowiedniego modelu. Dzięki temu nasi klienci nie muszą martwić się o pomiary, ani zagłębiać się w techniczne kwestie związane z montażem.