Popularne od wielu lat za granicą, w Polsce ich rynek dopiero się rozwija. Panele winylowe to jedne z nowoczesnych produktów przeznaczonych na podłogę. Cechują się bardzo dobrymi parametrami w porównaniu z innymi rozwiązaniami wykończenia podłóg i posiadają szereg zalet przemawiających na ich korzyść w kwestii wybierania podłogi do domu lub pomieszczeń biznesowych.
Co to są panele winylowe?
Tłumacząc w prosty sposób są to kilkuwarstwowe płytki stworzone na bazie specjalnie do tego zaprojektowanych polimerów. Mogą występować w Polsce pod kilkoma innymi nazwami takimi jak: LVT, Rigid, Vinyl czy po prostu Winyl (dzieje się tak ze względu na różne tłumaczenia produktów i konkretne specyfikacje). W zależności od kolekcji i producenta mogą mieć różny wygląd i wymiary zależne od tego czy robione są na wzór drewna czy płytek ceramicznych lub gresowych. Najpopularniejsze modele na rynku posiadają 5-6 mm grubości więc nie wpływają znacznie na podniesienie warstwy podłogi a dzięki zastosowaniu odpowiednich zamków i rdzenia (często na bazie kamienia) można wyłożyć nimi nawet 200 m² bezprogowo pozbywając się problemu różnic poziomów posadzek.
Po położeniu na pierwszy rzut oka łatwo jest pomylić je z naturalnymi materiałami dzięki zastosowaniu specjalnych warstw fotograficznych i naniesieniu odpowiednich struktur.
Gdzie kłaść panele winylowe?
Z racji tego, że panele winylowe są produktami w dużej mierze odpornymi na uderzenia i zwiększone natężenie ruchu a do tego są w 100% wodoodporne nadają się do wszystkich miejsc gdzie wymagane są wysokiej klasy rozwiązania techniczne w połączeniu z naturalnym wyglądem podłogi.
W przypadku miejsc komercyjnych można je stosować przykładowo w obiektach handlowych, restauracjach, hotelach, obiektach usługowych a nawet w placówkach służby zdrowia.
W przypadku użytku domowego można położyć je nawet w miejscach gdzie narażone są na wilgoć oraz wysokie zużycie takich jak łazienki i kuchnie czy korytarze i wiatrołapy.
Jakie są zalety paneli winylowych?
Wśród najważniejszych zalet tych podłóg trzeba wymienić te związane z wyglądem:
- są one nowoczesne
- występują w wielu wzorach z różnymi strukturami
- wyglądają naturalnie
- nie rozchodzą się pod wpływem wilgoci
Jeżeli chodzi o użyteczność tych podłóg to na pewno spełniają szereg warunków poszukiwanych przez końcowych użytkowników:
- są wytrzymałe
- łatwo utrzymać ich czystość
- często występują modele antypoślizgowe
- bardzo wysoki komfort chodzenia, szczególnie na boso
- są w 100% wodoodporne
- bardzo prosty montaż
- idealnie nadają się na ogrzewanie podłogowe (niski opór)
Dodatkowym atutem tych podłóg jest to, że możemy zakupić modele posiadające zintegrowany podkład. Można położyć je bezpośrednio na wylewkę i cieszyć się gotową podłogą bez konieczności kupowania innych podkładów i folii zabezpieczających. W jednym produkcie posiadamy wtedy bardzo dobre akustyczne właściwości takiej podłogi oraz wysoki komfort montażu i użytkowania. Przykładem paneli winylowych z podkładami zintegrowanymi są marki The Floor, Alsafloor oraz Nomad Flo.
Wszystkie dostępne produkty tego typu można znaleźć w tym miejscu:
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]