Popularne od wielu lat za granicą, w Polsce ich rynek dopiero się rozwija. Panele winylowe to jedne z nowoczesnych produktów przeznaczonych na podłogę. Cechują się bardzo dobrymi parametrami w porównaniu z innymi rozwiązaniami wykończenia podłóg i posiadają szereg zalet przemawiających na ich korzyść w kwestii wybierania podłogi do domu lub pomieszczeń biznesowych.

Co to są panele winylowe?

Tłumacząc w prosty sposób są to kilkuwarstwowe płytki stworzone na bazie specjalnie do tego zaprojektowanych polimerów. Mogą występować w Polsce pod kilkoma innymi nazwami takimi jak: LVT, Rigid, Vinyl czy po prostu Winyl (dzieje się tak ze względu na różne tłumaczenia produktów i konkretne specyfikacje). W zależności od kolekcji i producenta mogą mieć różny wygląd i wymiary zależne od tego czy robione są na wzór drewna czy płytek ceramicznych lub gresowych. Najpopularniejsze modele na rynku posiadają 5-6 mm grubości więc nie wpływają znacznie na podniesienie warstwy podłogi a dzięki zastosowaniu odpowiednich zamków i rdzenia (często na bazie kamienia) można wyłożyć nimi nawet 200 m² bezprogowo pozbywając się problemu różnic poziomów posadzek.

Po położeniu na pierwszy rzut oka łatwo jest pomylić je z naturalnymi materiałami dzięki zastosowaniu specjalnych warstw fotograficznych i naniesieniu odpowiednich struktur.

Panele winylowe drewnopodobne lamcoo podłogi 1024x512 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Gdzie kłaść panele winylowe?

Z racji tego, że panele winylowe są produktami w dużej mierze odpornymi na uderzenia i zwiększone natężenie ruchu a do tego są w 100% wodoodporne nadają się do wszystkich miejsc gdzie wymagane są wysokiej klasy rozwiązania techniczne w połączeniu z naturalnym wyglądem podłogi.

W przypadku miejsc komercyjnych można je stosować przykładowo w obiektach handlowych, restauracjach, hotelach, obiektach usługowych a nawet w placówkach służby zdrowia.

W przypadku użytku domowego można położyć je nawet w miejscach gdzie narażone są na wilgoć oraz wysokie zużycie takich jak łazienki i kuchnie czy korytarze i wiatrołapy.

Jakie są zalety paneli winylowych?

Wśród najważniejszych zalet tych podłóg trzeba wymienić te związane z wyglądem:

 • są one nowoczesne
 • występują w wielu wzorach z różnymi strukturami
 • wyglądają naturalnie
 • nie rozchodzą się pod wpływem wilgoci

Jeżeli chodzi o użyteczność tych podłóg to na pewno spełniają szereg warunków poszukiwanych przez końcowych użytkowników:

 • są wytrzymałe
 • łatwo utrzymać ich czystość
 • często występują modele antypoślizgowe
 • bardzo wysoki komfort chodzenia, szczególnie na boso
 • są w 100% wodoodporne
 • bardzo prosty montaż
 • idealnie nadają się na ogrzewanie podłogowe (niski opór)

Dodatkowym atutem tych podłóg jest to, że możemy zakupić modele posiadające zintegrowany podkład. Można położyć je bezpośrednio na wylewkę i cieszyć się gotową podłogą bez konieczności kupowania innych podkładów i folii zabezpieczających. W jednym produkcie posiadamy wtedy bardzo dobre akustyczne właściwości takiej podłogi oraz wysoki komfort montażu i użytkowania. Przykładem paneli winylowych z podkładami zintegrowanymi są marki The Floor, Alsafloor oraz Nomad Flo.

Wszystkie dostępne produkty tego typu można znaleźć w tym miejscu:

PANELE WINYLOWE

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

 • wersal galeria chateau de versailles 700x441 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Podłoga w jodełkę – historia jodełki, rodzaje wzorów i koszty

Podłoga w jodełkę to dziś bez wątpienia jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Chętnie sięgają po niego zarówno osoby samodzielnie urządzające mieszkanie, jak i projektantki i projektanci zajmujący się tym zawodowo. Czym tak właściwie wyróżnia się [...]

 • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

 • porownanie drzwi lewych i prawych 1 700x441 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA