Popularne od wielu lat za granicą, w Polsce ich rynek dopiero się rozwija. Panele winylowe to jedne z nowoczesnych produktów przeznaczonych na podłogę. Cechują się bardzo dobrymi parametrami w porównaniu z innymi rozwiązaniami wykończenia podłóg i posiadają szereg zalet przemawiających na ich korzyść w kwestii wybierania podłogi do domu lub pomieszczeń biznesowych.

Co to są panele winylowe?

Tłumacząc w prosty sposób są to kilkuwarstwowe płytki stworzone na bazie specjalnie do tego zaprojektowanych polimerów. Mogą występować w Polsce pod kilkoma innymi nazwami takimi jak: LVT, Rigid, Vinyl czy po prostu Winyl (dzieje się tak ze względu na różne tłumaczenia produktów i konkretne specyfikacje). W zależności od kolekcji i producenta mogą mieć różny wygląd i wymiary zależne od tego czy robione są na wzór drewna czy płytek ceramicznych lub gresowych. Najpopularniejsze modele na rynku posiadają 5-6 mm grubości więc nie wpływają znacznie na podniesienie warstwy podłogi a dzięki zastosowaniu odpowiednich zamków i rdzenia (często na bazie kamienia) można wyłożyć nimi nawet 200 m² bezprogowo pozbywając się problemu różnic poziomów posadzek.

Po położeniu na pierwszy rzut oka łatwo jest pomylić je z naturalnymi materiałami dzięki zastosowaniu specjalnych warstw fotograficznych i naniesieniu odpowiednich struktur.

Panele winylowe drewnopodobne lamcoo podłogi 1024x512 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Gdzie kłaść panele winylowe?

Z racji tego, że panele winylowe są produktami w dużej mierze odpornymi na uderzenia i zwiększone natężenie ruchu a do tego są w 100% wodoodporne nadają się do wszystkich miejsc gdzie wymagane są wysokiej klasy rozwiązania techniczne w połączeniu z naturalnym wyglądem podłogi.

W przypadku miejsc komercyjnych można je stosować przykładowo w obiektach handlowych, restauracjach, hotelach, obiektach usługowych a nawet w placówkach służby zdrowia.

W przypadku użytku domowego można położyć je nawet w miejscach gdzie narażone są na wilgoć oraz wysokie zużycie takich jak łazienki i kuchnie czy korytarze i wiatrołapy.

Jakie są zalety paneli winylowych?

Wśród najważniejszych zalet tych podłóg trzeba wymienić te związane z wyglądem:

 • są one nowoczesne
 • występują w wielu wzorach z różnymi strukturami
 • wyglądają naturalnie
 • nie rozchodzą się pod wpływem wilgoci

Jeżeli chodzi o użyteczność tych podłóg to na pewno spełniają szereg warunków poszukiwanych przez końcowych użytkowników:

 • są wytrzymałe
 • łatwo utrzymać ich czystość
 • często występują modele antypoślizgowe
 • bardzo wysoki komfort chodzenia, szczególnie na boso
 • są w 100% wodoodporne
 • bardzo prosty montaż
 • idealnie nadają się na ogrzewanie podłogowe (niski opór)

Dodatkowym atutem tych podłóg jest to, że możemy zakupić modele posiadające zintegrowany podkład. Można położyć je bezpośrednio na wylewkę i cieszyć się gotową podłogą bez konieczności kupowania innych podkładów i folii zabezpieczających. W jednym produkcie posiadamy wtedy bardzo dobre akustyczne właściwości takiej podłogi oraz wysoki komfort montażu i użytkowania. Przykładem paneli winylowych z podkładami zintegrowanymi są marki The Floor, Alsafloor oraz Nomad Flo.

Wszystkie dostępne produkty tego typu można znaleźć w tym miejscu:

PANELE WINYLOWE

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

 • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

 • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

 • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Czym są panele winylowe na podłogę?

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA