Skrzypiące panele podłogowe lub deski to problem którego obawia się większość klientów. Z czasem dźwięk może się nasilać i irytować. W większości przypadków dotyczy to starych podłóg w mieszkaniach wymagających remontu, ale może również zdarzyć się w świeżo postawionych deweloperskich.
Co powoduje skrzypienie podłogi?
Przyczyn skrzypienia paneli podłogowych może być wiele i bez oględzin okiem specjalisty ciężko będzie trafnie zidentyfikować główny czynnik powodujący niechciane dźwięki. Często zdarza się, że powodów skrzypienia podłogi można doszukać się już w samym procesie montażu oraz jeszcze przed nim. Podłogi takie jak panele laminowane, panele winylowe i deski drewniane muszą być bowiem położone na odpowiednim podkładzie i na dobrze przygotowanej posadzce. Świadcząc usługi montażu wiemy, że posadzki w większości przypadków wymagają ingerencji monterów, ponieważ najczęściej nie są idealnie równe, bądź są niedokładnie oczyszczone. Przy odbiorze mieszkania deweloperskiego zawsze powinno się dokładnie sprawdzić poziom podłogi długą poziomicą. Jest to niezwykle istotne jeżeli chcemy bezproblemowo i bez dodatkowych kosztów przejść przez późniejszy etap wykończenia podłogi.
Kolejną ważną rzeczą jest dobór odpowiedniego podkładu. Pozwoli to na prawidłową pracę paneli lub desek po ich położeniu. Czasami spotykamy się z teorią klientów, że kupując wysokiej jakości panele można kupić najtańszy podkład bo panele same w sobie są wytrzymałe. Jest to duży błąd bo źle dobrane podkłady potrafią decydować o znacznie szybszej eksploatacji podłogi bądź w ogóle uniemożliwić jej położenie.
Błędy przy montażu paneli
Jednym z częstych błędów montażowych jest złe zastosowanie dylatacji bądź całkowity brak szczelin dylatacyjnych, których główną funkcją jest zapewnienie podłodze przestrzeni, dzięki której naturalna praca paneli lub desek będzie swobodna i niezakłócona. Choć zachowanie odpowiedniego odstępu od ściany zawsze jest koniecznością, to pominięcie dylatacji progowej będzie już możliwe, ale jedynie w przypadku paneli winylowych i zastosowaniu się do zaleceń zawartych w instrukcji producenta.
Kolejnym błędem jest położenie paneli podłogowych od razu po ich przywiezieniu, z pominięciem wymaganej przez producenta aklimatyzacji. Ważne jest aby panele które trafiają do nas z często nieogrzewanych magazynów, znajdowały się w miejscu montażu przynajmniej 24h przed położeniem. Dzięki temu lepiej dopasują się do temperatury i wilgotności wnętrza.
Metody wyciszenia skrzypiącej podłogi
W przypadku podłóg drewnianych, możemy zastosować olej silikonowy lub talk. Pomoże to gdy elementy podłogi pocierają o siebie podczas jej użytkowania. Czasami niezbędne będzie przybicie do podłoża elementów które mogły się poluzować. Robimy to za pomocą cienkich gwoździ bądź wkrętów. Jeżeli skrzypią panele podłogowe najmniej inwazyjnym sposobem będzie sprawdzenie i ewentualne powiększenie szczeliny dylatacyjnej przy ścianach bądź odcięcie danego pomieszczenia jeżeli to brak dylatacji odpowiada za błędną pracę paneli. Jeżeli podłoga bardzo skrzypi niezbędne będzie jej rozebranie oraz ocena podłoża i podkładu. Wtedy pozostaje nam wyrównanie i oczyszczenie posadzki oraz wymiana podkładu na odpowiednie maty wyciszające.
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]