Skrzypiące panele podłogowe lub deski to problem którego obawia się większość klientów. Z czasem dźwięk może się nasilać i irytować. W większości przypadków dotyczy to starych podłóg w mieszkaniach wymagających remontu, ale może również zdarzyć się w świeżo postawionych deweloperskich.

Co powoduje skrzypienie podłogi?

Najczęstszym powodem skrzypienia podłogi w domach i mieszkaniach po położeniu paneli jest wadliwy montaż. Czy zdecydujemy się na panele laminowane, panele winylowe czy deski nie ma większego znaczenia. Wszystkie muszą być położone na odpowiednim podkładzie i dobrze przygotowanej posadzce. Świadcząc usługi montażu wiemy, że posadzki w większości przypadków wymagają poprawienia, najczęściej nie są idealnie równe bądź są niedokładnie oczyszczone. Przy odbiorze mieszkania deweloperskiego zawsze powinno się dokładnie sprawdzić poziom podłogi długą poziomicą. Jest to niezwykle istotne jeżeli chcemy bezproblemowo przejść przez późniejszy etap wykończenia podłogi. Kolejną ważną rzeczą jest dobór odpowiedniego podkładu. Pozwoli to na prawidłową pracę paneli lub desek po ich położeniu. Czasami spotykamy się z teorią klientów, że kupując wysokiej jakości panele można kupić najtańszy podkład bo panele same w sobie są wytrzymałe. Jest to duży błąd bo źle dobrane podkłady potrafią decydować o znacznie szybszej eksploatacji podłogi bądź w ogóle uniemożliwić jej położenie.

Błędy przy montażu paneli

Jednym z najpopularniejszych błędów montażowych jest złe zastosowanie dylatacji bądź całkowity brak szczelin dylatacyjnych umożliwiających prawidłową pracę podłogi. Przy dobrej jakości panelach laminowanych bądź panelach winylowych nie musimy odcinać poszczególnych pomieszczeń ale zawsze należy zostawić odpowiednią odległość od ściany. Najczęściej jest to wartość od 5 do 15 mm.

Kolejnym błędem jest położenie paneli podłogowych od razu po ich przywiezieniu bez aklimatyzacji. Ważne jest aby panele które trafiają do nas z często nieogrzewanych magazynów znajdowały się w miejscu montażu przynajmniej 24h przed położeniem. Dzięki temu lepiej dopasują się do temperatury wnętrza.

Metody wyciszenia skrzypiącej podłogi

W przypadku podłóg drewnianych, możemy zastosować olej silikonowy lub talk. Pomoże to gdy elementy podłogi pocierają o siebie podczas jej użytkowania. Czasami niezbędne będzie przybicie do podłoża elementów które mogły się poluzować. Robimy to za pomocą cienkich gwoździ bądź wkrętów. Jeżeli skrzypią panele podłogowe najmniej inwazyjnym sposobem będzie sprawdzenie i ewentualne powiększenie szczeliny dylatacyjnej przy ścianach bądź odcięcie danego pomieszczenia jeżeli to brak dylatacji odpowiada za błędną pracę paneli. Jeżeli podłoga bardzo skrzypi niezbędne będzie jej rozebranie oraz ocena podłoża i podkładu. Wtedy pozostaje nam wyrównanie i oczyszczenie posadzki oraz wymiana podkładu na odpowiednie maty wyciszające.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • Lumber 50 LVPEH 804 700x441 - Dlaczego panele podłogowe skrzypią? Co zrobić by tego uniknąć?

Panele winylowe COREtec – co je wyróżnia?

  O marce COREtec COREtec to amerykański producent wysokiej jakości paneli winylowych. Marka ta znana jest zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i krajach Europy Zachodniej, gdzie szybko została doceniona za swoją jakość, nowoczesne rozwiązania [...]

  • logotlo 700x441 - Dlaczego panele podłogowe skrzypią? Co zrobić by tego uniknąć?

Nowość! Podłogi hybrydowe Diamett w Lamcoo

Do naszej oferty trafił produkt, którego brakowało nam niemal od zawsze. Nasi klienci od zawsze dzielili się na zwolenników paneli laminowanych, winylowych oraz podłóg drewnianych. Dziś jednak każdy z nich ma szansę pójść na kompromis [...]

  • Sklep z panelami Santocka Szczecin 700x441 - Dlaczego panele podłogowe skrzypią? Co zrobić by tego uniknąć?

Otwarcie nowego sklepu Lamcoo

Po długiej działalności naszego sklepu nadszedł czas na poważne zmiany. 4 listopada 2021 otworzyliśmy nasz drugi, wymarzony salon z panelami.  Klienci naszego sklepu przy ul. Weleckiej 13 na Mierzynie mieli okazję być świadkami jak rośnie [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA