Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy do lektury.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne możemy podzielić ze względu na sposób montażu. Istnieją bowiem dwa sposoby na zamontowanie skrzydła – system naścienny oraz system kasetowy, czyli chowany w ścianę.

Ze względu na łatwiejszy montaż oraz niższy koszt, najczęściej stosuje się drzwi z systemem naściennym. Dlaczego mówimy o łatwym montażu? Ponieważ wymaga on jedynie zamocowania na ścianie (nad otworem drzwiowym) specjalnej szyny, po której, za pomocą kółeczek będzie mogło przesuwać się skrzydło drzwiowe. Zdarza się również, że wspomniana szyna jest integralnym elementem ościeżnicy. Pozostaje więc jeszcze zamocować skrzydło drzwiowe na szynie i drzwi przesuwne mamy gotowe.

Dużo trudniejsze w montażu będą drzwi przesuwne w systemie kasetowym. System ten jest dość charakterystyczny, ponieważ przy zamykaniu drzwi, skrzydło wsuwa się w specjalną wnękę w ścianie. W efekcie drzwi po ich otwarciu po prostu znikają w ścianie. Oprócz skrzydła drzwiowego system składa się również z innych elementów, takich jak aluminiowe profile, prowadnice, uszczelki oraz specjalne rolki. Wszystkie te elementy docelowo będą znajdować się wewnątrz ściany, dlatego za ich montaż najlepiej zabrać się już na etapie brudnych prac budowlanych.

drzwi przesuwne w systemie kasetowym e1674651586372 - Drzwi przesuwne - wszystko co musisz wiedzieć

drzwi przesuwne w systemie kasetowym

Montaż drzwi przesuwnych kasetowych

System kasetowy jest przeznaczony do ukrycia w ścianie zbudowanej z płyt kartonowo-gipsowych. Mamy tutaj do wyboru dwie możliwości: poszerzenie obecnego otworu drzwiowego, tak aby zrobić miejsce na system kasetowy (oraz zapewnić miejsce na pełne schowanie skrzydła drzwiowego) i następnie zabudowanie go płytami G/K lub dobudowanie „warstwy” ściany wykonując stelaż, mocując system kasetowy i obudowując go płytami G/K. Na co lepiej się zdecydować? Drugi sposób pozwala nam ominąć prace rozbiórkowe sporego kawałka ściany, ale za to zmusza nas do pogrubienia jej, przez co delikatnie zmniejszy nam się powierzchnia pokoju.

Dla kogo drzwi przesuwne?

Zdarza się, że propozycja wybrania drzwi przesuwnych do domu lub mieszkania pojawia się ze strony projektanta wnętrz. Gdy mamy do czynienia z aranżacjami w stylu loftowym możemy sporo zyskać, np. montując dobrze widoczną, metalową prowadnicę o surowym, industrialnym charakterze.

drzwi przesuwne w stylu loftowym - Drzwi przesuwne - wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne we wnętrzu w stylu loftowym

Podobnie wprowadzenie bezościeżnicowego systemu przesuwnego z drzwiami chowanymi wewnątrz ściany będzie dla stylu minimalistycznego i nowoczesnego trafionym dodatkiem.

Nie jest oczywiście powiedziane, że drzwi przesuwne są zarezerwowane tylko dla konkretnych aranżacji. Tak naprawdę mogą się one sprawdzić u każdego z nas. Ważne, by udało się dobrze wykorzystać ich potencjał i w efektowny sposób wkomponować je do naszej przestrzeni. Odradzamy jednak wstawianie drzwi przesuwnych, jeśli zależy nam na wygłuszeniu i prywatności. W takich przypadkach lepiej sięgnąć po tradycyjne drzwi.

Zalety i wady drzwi przesuwnych

Przed zakupem drzwi w systemie przesuwnym warto przyjrzeć się bliżej ich zaletom i wadom. Klienci wybierający drzwi przesuwne do mieszkania, najczęściej opierają swoją decyzję na określonych korzyściach. Nic w tym dziwnego, bo dzięki takim drzwiom możemy, chociażby wykorzystać przestrzeń, którą normalnie zabierałyby nam tradycyjne drzwi z zawiasami. Dzięki drzwiom przesuwnym może być nam łatwiej umeblować mniej przestronny pokój. Są one przydatne również w przypadku, gdy chcemy mieć możliwość zamknięcia jednego pomieszczenia, ale jednocześnie planujemy przez większość czasu pozostawiać je otwarte.

Mimo mnóstwa zalet znajdą się również wady. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że drzwi przesuwne dużo gorzej radzą sobie z tłumieniem dźwięków niż tradycyjne drzwi zawiasowe. Będą one często również droższe od ich odpowiedników z zawiasami. Trudność montażu oraz koszt jego przeprowadzenia przez fachowców będzie natomiast zależeć od sposobu mocowania. Drzwi przesuwne chowane w ścianie z pewnością będą wiązać się z bardziej wymagającymi pracami, a co za tym idzie, zwiększy się również koszt montażu.

Gdzie kupić drzwi przesuwne?

Drzwi w systemie przesuwnym znajdziemy tak naprawdę u większości popularnych producentów. Będą to między innymi marki Porta, DRE oraz Dorian, których produkty znajdziecie w naszej ofercie

W przypadku drzwi zawsze warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i montażu wykonywanego przez doświadczonych fachowców.