Historia pokazuje, że trendy bywają nieprzewidywalne. Gdy w połowie XX wieku gospodarka Stanów Zjednoczonych przechodziła kryzys, a fabryki się zamykały zostawiając po sobie opustoszone hale, nikt się nie spodziewał, że doprowadzi to do narodzin nowego stylu wnętrz. 

Loft

Loft to dla stylu industrialnego słowo kluczowe. Nazywa się tak bowiem pomieszczenia przemysłowe zaadaptowane do celów mieszkalnych. Choć styl loftowy i industrialny to dwie odmienne stylistyki, to najczęściej występują w połączonej formie, na której się w tym artykule skupimy. Warto mimo wszystko znać różnice między tymi stylami. Styl wnętrza industrialnego silnie nawiązuje do hali produkcyjnej i sprawia wrażenie bardziej surowego, podczas gdy styl loftowy jest bardziej przytulny i dostosowany do lokatorów. We wnętrzu loftowym znajdziemy rośliny w doniczkach, kolorowe poduszki i ozdoby. Cechy wspólne obu stylów to zdecydowanie duża otwarta przestrzeń, wysoki sufit, betonowe lub ceglane ściany i słupy, duże okna oraz metalowe elementy takie jak reflektory przemysłowe, poręcze, rury i kanały wentylacyjne. Co ciekawe, charakteru takiemu mieszkaniu nadaje również historia i wiek budynku. Stuletnia fabryka będzie przez miłośników stylu industrialnego szczególnie doceniana i pożądana. Nie oznacza to jednak, że zachęcamy do przeprowadzki do budynku grożącego zawaleniem. W końcu rynek zawsze stara się nadążać za trendami, dzięki czemu dzisiaj możemy znaleźć nowe mieszkanie deweloperskie w budynku nawiązującym do stylu industrialnego. Polskim miastem słynącym z loftów jest Łódź, która pełna jest dawnych terenów przemysłowych. To właśnie do Łodzi w pierwszej kolejności trafił styl industrialny i pozostał tam do dziś.

 

Jaka podłoga do stylu industrialnego?

W przeciwieństwie do stylu klasycznego czy modernistycznego, styl industrialny pozostawia nam większą swobodę w wyborze rodzaju i kolorystyki podłogi. Sprawdzą się tutaj drewniane parkiety, szczególnie o rustykalnym charakterze, gdyż skutecznie dodadzą wnętrzu starego i podniszczonego wyglądu, a nawet mogą sprawiać wrażenie, że od zawsze były jego częścią. Co ciekawe do pomieszczeń w tym stylu wyjątkowo dobrze pasują podłogi drewniane układane w jodełkę. A co jako alternatywa dla drewna? Oczywiście panele podłogowe. Trzeba pamiętać, że dzisiaj panel, czy to laminowany czy winylowy może przybrać dowolny kolor i strukturę. Powstało wiele modeli a nawet całe kolekcje paneli o rustykalnej stylistyce. Momentami trudno jest poznać, że nie mamy do czynienia z faktycznym drewnem, co tylko wzmacnia nasze przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Naszym zdaniem świetnym wyborem są również panele winylowe imitujące kamień.  Nadadzą one pomieszczeniu bardziej surowego wyglądu. Choć do stylu industrialnego pasują odcienie szarości, to śmiało możemy sobie pozwolić na takie kolory jak jasna biel, ciemny kasztanowy lub ciepły, dębowy brąz. Jeżeli chcemy wykorzystać do ścian cegłę o żywym, czerwonym kolorze, nasze możliwości kompozycyjne się rozszerzają. Wszystko zależy od tego czy bardziej odpowiada nam przytulny, loftowy styl czy też bardziej surowy industrialny. Polecane przez nas podłogi do tego stylu to przede wszystkim deski drewniane z kolekcji Empire marki Old Craft, deski drewniane Jawor Parkiet, kolekcja paneli laminowanych w jodełkę marki Alsafloor oraz kolekcja paneli winylowych imitujących kamień marki Alsafloor. 

FertigParkiet Dąb Antyk

FertigParkiet Dąb Color Vulcano

Alsafloor jodełka Dąb Aronia

Alsafloor Pan Ideal

Zapraszamy do oferty naszego sklepu

 


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU


 

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Styl industrialny - zakochaj się w loftach

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Styl industrialny - zakochaj się w loftach

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA