Czy zdarzyło ci się kiedyś spotkać z takim pojęciem jak drzwi przylgowe lub bezprzylgowe? Większość osób być może nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia takich słów w słowniku projektantów wnętrz. W tym artykule spieszymy z pomocą, aby wyjaśnić ci, czym charakteryzują i różnią się oba te rodzaje.

Czym są drzwi przylgowe?

Drzwi możemy dzielić i kategoryzować na wiele sposobów. Wskazanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych raczej nie sprawi nikomu problemu. W przypadku drzwi przylgowych i bezprzylgowych nie jest to już tak łatwe, ponieważ jeszcze parę lat temu znaliśmy tylko jeden typ, który dziś przybrał nazwę drzwi przylgowych.

Wewnętrzne drzwi przylgowe stosowaliśmy praktycznie od zawsze i z pewnością goszczą dziś w większości polskich domów i mieszkań. Możemy poznać je po nachodzącej na ościeżnicę podczas zamykania krawędzi skrzydła. Inną charakterystyczną cechą są też wyraźnie widoczne zawiasy. Budowa tych drzwi sprawia, że dosyć mocno wychodzą one poza linię ściany i tym samym, skutecznie wyróżniają się na tle ościeżnicy.

drzwi przylgowe - Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - jakie wybrać?

Drzwi przylgowe

Czym są drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe zaprojektowano z myślą o nowoczesnym i minimalistycznym wystroju wnętrz. Ich zawiasy po zamknięciu drzwi są w pełni ukryte, a samo skrzydło drzwiowe jest zlicowane z ościeżnicą. Dzięki temu skrzydło drzwiowe wizualnie tworzy z ościeżnicą całość, a jedynym wystającym elementem pozostaje klamka.

Najczęściej drzwi bezprzylgowe idą w parze z zamkiem magnetycznym. Jest to bardzo funkcjonalny element, ponieważ w sprytny sposób rozwiązuje problem trzaskających drzwi.

drzwi bezprzylgowe - Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - jakie wybrać?

Drzwi bezprzylgowe

Dla kogo drzwi bezprzylgowe?

Zastosowanie drzwi bezprzylgowych pozwala nam optycznie powiększyć pomieszczenie. Będą więc szczególnie przydatne w ciasnych korytarzach z wieloma parami drzwi.

Drzwi bezprzylgowe to również dodatkowy sposób na ukierunkowanie naszego wnętrza na konkretny styl. To istny „Must Have” w przypadku aranżacji w stylu nowoczesnym, industrialnym lub minimalistycznym. Zastosowanie drzwi bezprzylgowych zdecydowanie zapewni bardziej spójne i estetyczne wnętrze. Unikniemy tym samym mało atrakcyjnych i przyciągających uwagę elementów, za jakie można uznać zawiasy.

Gdzie kupić drzwi bezprzylgowe?

W świecie wnętrz drzwi bezprzylgowe cieszą się nieustannie kwitnącym zainteresowaniem zarówno projektantów, jak i samych kupujących. Większość producentów drzwi zdążyło zauważyć panujący trend i wprowadzili do swojej oferty drzwi w konfiguracji bezprzylgowej. Należą do nich chociażby właściciele popularnych w Polsce marek Porta oraz DRE. Większość modeli z ich oferty możemy zamówić w wersji przylgowej oraz bezprzylgowej.

Są też producenci o nieco odmiennym podejściu do tego tematu. Przykładowo marka Dorian, z którą współpracujemy, całkowicie zrezygnowała z tradycyjnych drzwi przylgowych na rzecz tych drugich.

Zalety i wady drzwi bezprzylgowych

Jak zawsze mówimy, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Do zalet drzwi bezprzylgowych należą:

  • Lepsza estetyka i dopasowanie do wnętrza. W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi, skrzydła bezprzylgowe nie burzą aranżacji poprzez wystające skrzydło drzwiowe i widoczne zawiasy.
  • Łatwiejsze utrzymanie czystości
  • Drzwi bezprzylgowe z zamkiem magnetycznym gwarantują nam ciche i komfortowe zamykanie

Skoro znamy już zalety, czas na wady drzwi bezprzylgowych:

  • Wyższa cena zakupu i montażu w porównaniu do drzwi tradycyjnych
  • Nieco bardziej wymagająca instalacja. Jeśli drzwi są wyposażone w zamek magnetyczny, bardzo istotne będzie prawidłowe wyregulowanie skrzydła, aby zamek mógł łatwo pracować.

Czy warto kupić drzwi bezprzylgowe?

Naszym zdaniem jak najbardziej, warto zdecydować się na drzwi bezprzylgowe, choć tak naprawdę decyzja o ich zakupie powinna dla każdego być indywidualną sprawą. Jeżeli zależy ci na stworzeniu nowoczesnego wnętrza, optycznym powiększeniu przestrzeni i ukryciu zawiasów, to znaczy, że powinieneś wybrać drzwi bezprzylgowe. Jeżeli jednak wymienione wyżej cechy są ci nieco bardziej obojętne, a dodatkowo szukasz oszczędności w swoim budżecie, to nie kieruj się samą popularnością tego rozwiązania. Tradycyjne drzwi przylgowe również potrafią być ładne i funkcjonalne. Pamiętaj też, że nadal jest to najczęściej spotykany rodzaj drzwi w polskich domach.

Co na pewno warto zrobić, to postawić na drzwi dobrej jakości i skorzystać z montażu doświadczonego fachowca. Podłoga i drzwi to jedne z najczęściej używanych elementów każdego domu i nie warto w nich na siłę szukać oszczędności, bo będzie to miało wpływ na komfort każdego z domowników.


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU


 

  • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - jakie wybrać?

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

  • porownanie drzwi lewych i prawych 1 700x441 - Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - jakie wybrać?

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, [...]

  • drzwi przylgowe a bezprzylgowe - Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - jakie wybrać?

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jakie wybrać?

Czy zdarzyło ci się kiedyś spotkać z takim pojęciem jak drzwi przylgowe lub bezprzylgowe? Większość osób być może nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia takich słów w słowniku projektantów wnętrz. W tym artykule spieszymy [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA