Szeroki wybór popularnych dzisiaj lameli ściennych potrafi być przytłaczający. Jaki model wybrać skoro na rynku dostępne są lamele na filcu, z tworzywa sztucznego, z płyty meblowej, drewniane, w okleinie naturalnej i sztucznej? W rzeczywistości wybór ten wcale nie musi być trudny, jeżeli tylko zastanowimy się nad wymaganiami, które miałyby spełnić lamele.

Zastanówmy się więc jakie będzie przeznaczenie lameli, gdzie będą zamontowane i jaką powierzchnię będą pokrywać. Ustalmy, czy potrzebujemy lameli do salonu, sypialni, kuchni oraz czy chcemy pokryć nimi całą ścianę, zaledwie jej kawałek czy może chcielibyśmy, aby lamele zdobiły nasz sufit.

LAMELIO – lamele wodoodporne

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będą lamele marki LAMELIO dostępne w naszym sklepie. Jest to bardzo lekka i jednocześnie wytrzymała dekoracja z polistyrenu o szerokości ok. 12 cm. Niewielka waga nie tylko ułatwia montaż, ale także pozwala na użycie lameli na suficie, a ich instalacja wymaga jedynie kleju. Otwiera to przed nami szereg możliwości aranżacyjnych, w których to np. lamele na ścianie przechodzą płynnie w sufit. Wyjątkową zaletą lameli z tworzywa sztucznego jest ich całkowita wodoodporność, dzięki czemu można je zastosować również w łazience, gdzie potrafią prezentować się zjawiskowo. LAMELIO przyciąga do siebie przystępną ceną i przyjaznym systemem montażu. Do każdego modelu producent zapewnił możliwość zakupu specjalnych profili zakończeniowych, które w atrakcyjny sposób dopełniają całość.

svg+xml,%3Csvg%20xmlns%3D%27http%3A%2F%2Fwww.w3 - Jakie lamele ścienne wybrać?

Lamele do łazienki i na sufit LAMELIO

Lamele ścienne z naturalną okleiną (fornirowane)

Jeżeli zaś zależy nam szczególnie na jak najbardziej naturalnym wyglądzie, to dobrym wyborem będą panele ścienne z dekoracyjną warstwą forniru drzewnego. Taki produkt również znajdziecie w naszym sklepie – pod marką ART PARET. Są to solidne, ciężkie lamele o szerokości 50 cm, których podstawą jest barwiona na czarno w masie płyta MDF. Zapewnia to wysoki kontrast oraz wzmacnia całą konstrukcję. Pojedyncze listewki umieszczone na płycie pokryte są fornirem dębowym, czyli w istocie naturalnym drewnem. Tego typu lamele będą jednak bardziej kosztowne ze względu na użycie cennych, drewnopochodnych materiałów.

Pochodzący od drewna materiał, z jakiego zbudowane są  te lamele, wyklucza niestety ich zastosowanie w wilgotnych pomieszczeniach, gdyż w kontakcie z wodą mogłyby reagować w niepożądany sposób np. puchnąć i odkształcać się.

panel scienny listwowy art paret demone 5 600x900 - Jakie lamele ścienne wybrać?

Lamele z fornirem dębowym

Lamele na filcu

Taki rodzaj lameli znajdziemy w sieciach znanych sklepów budowlanych. Wspomniany filc pełni w tym przypadku rolę podkładu, na którym zamocowane są listewki. Takie lamele wybierane są często w celu wygłuszenia pomieszczeń i polepszenia ich akustyki. Nierówny kształt sam w sobie poprawia rozchodzenie się dźwięków w porównaniu do płaskiej, pustej ściany, a warstwa filcu może dodatkowo polepszyć ten efekt. Minusem lameli na filcu jest mniej atrakcyjny wygląd i nadmierne odkładanie się kurzu.

Lamele z pojedynczych listewek

Na rynku dostępne są jeszcze lamele w postaci pojedynczych listewek zrobionych zazwyczaj z laminowanej płyty meblowej. Jest to o tyle ciekawy produkt, że pozwala na stworzenie swego rodzaju ścianki działowej. Jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, warto upewnić się, że wybrane przez nas pojedyncze listewki są zalaminowane z każdej strony. Warto mieć na uwadze, że montaż osobnych lameli będzie bardziej wymagający. Na każdym kroku należy pilnować pionu za pomocą poziomicy, a dla lepszego efektu zalecane jest wcześniejsze przygotowanie ściany np. poprzez pomalowanie na kontrastujący kolor. Jeżeli więc zależy nam na szybkim i łatwym montażu, lepiej wybrać model w postaci kilku połączonych ze sobą listewek.

Gdzie kupić lamele ścienne?

Lameli szukać możemy tak naprawdę w każdym sklepie budowlanym, jednak największy ich wybór znajdziemy jak zawsze w sklepach internetowych. W naszej ofercie znajdziecie lekkie i wytrzymałe lamele z polistyrenu LAMELIO oraz ART PARET, czyli lamele na płycie meblowej w okleinie z naturalnego drewna.


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU


 

  • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Jakie lamele ścienne wybrać?

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

  • porownanie drzwi lewych i prawych 1 700x441 - Jakie lamele ścienne wybrać?

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, [...]

  • drzwi przylgowe a bezprzylgowe - Jakie lamele ścienne wybrać?

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jakie wybrać?

Czy zdarzyło ci się kiedyś spotkać z takim pojęciem jak drzwi przylgowe lub bezprzylgowe? Większość osób być może nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia takich słów w słowniku projektantów wnętrz. W tym artykule spieszymy [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA