Położenie paneli podłogowych to jedna z prac wykończeniowych, którą można wykonać samemu posiadając odpowiednie narzędzia i trochę wolnego czasu. Trzeba przy tym pamiętać, że aby efekt końcowy był zadowalający musimy przestrzegać podstawowych zasad montażu paneli.

Podstawy montażu paneli podłogowych

Układanie nowoczesnych paneli podłogowych jest czynnością prostą. Składają się bardzo wygodnie na tak zwany “klik” dzięki odpowiednim zamkom. Większość paneli laminowanych układamy bez użycia kleju, co pozwala podłodze na swobodną pracę podczas jej użytkowania. Całość tworzy tak zwaną podłogę pływającą.

Przed ułożeniem paneli podłogowych

Musimy zacząć od sprawdzenia czy nasza wylewka bądź inne podłoże na które będziemy kłaść panele jest dobrze wypoziomowana. Do tego najlepiej posłuży nam długa poziomica. Przy montażu dopuszczalne są nierówności 2-3mm na jeden metr które możemy wyrównać odpowiednim podkładem. Jeżeli zdarzy się, że są one większe konieczne może być zastosowanie masy samopoziomującej (Ważne jest to aby przed położeniem paneli była ona w 100% sucha!).

Zanim zaczniemy układanie naszych paneli musimy wyłożyć posadzkę folią paroizolacyjną chroniącą od wilgoci oraz podkład. Możemy zastosować kilka rodzajów podkładu, może on przykładowo wyrównywać naszą posadzkę, wygłuszać kroki, izolować od chłodnej wylewki bądź wspomagać przekazywanie ciepła przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Oczywiście zdarzają się podkłady które łączą w sobie kilka cech.

Narzędzia do układania paneli laminowanych

Do układania paneli potrzebnych nam będzie kilka narzędzi. W wersji prostej będzie to gumowy młotek i drewniany klocek którym dobijać będziemy panele podłogowe po włożeniu w zamek lepiej jednak sprawdzi się specjalny dobijak do paneli którym możemy dociągnąć poszczególne elementy podłogi do siebie. Jest on dodatkowo bezpieczniejszym rozwiązaniem niż uderzanie młotkiem które może przypadkowo uszkodzić część paneli.

Przydatnym narzędziem będzie też kątownik który pokaże nam czy układamy poszczególne elementy równo oraz miarka którą oznaczać będziemy miejsca cięcia paneli.

W przypadku wytrzymałych paneli z płytą bazową HDF o wysokiej gęstości konieczne będzie użycie piły w celu ich przycięcia. Panele gorszej jakości można swobodnie przyciąć za pomocą gilotyny. Jeżeli wiemy, że musimy dopasować panele do jakiegoś elementu (np. do rurek grzewczych wychodzących z podłogi) najwygodniejszymi narzędziami będą wyrzynarka i otwornica które pozwolą nam wyciąć w panelu odpowiedni kształt.

Canva Male worker applies markings to the Board for cutting with a electrofret saw. installing new wooden laminate flooring. concept of repair in house. 1024x683 - Rzeczy, których nie wiedziałeś o montażu paneli podłogowych

Układanie paneli podłogowych w kilku krokach

Montaż zaczynamy w rogu pomieszczenia. Po rozłożeniu pierwszego rzędu sprawdzamy w którym miejscu konieczne będzie docięcie panela. Ważne jest aby nie skracać go poniżej 35cm ponieważ krótszy element będzie wyglądał nieestetycznie oraz może mieć problem z trzymaniem się stabilnie w zamku. Odcięty fragment kładziemy jako pierwszy w kolejnym rzędzie paneli co pozwoli na stworzenie odpowiedniego wzoru w przypadku popularnych paneli podłogowych z v-fugą. Jeżeli konieczne będzie przycięcie panela wzdłuż, pamiętajmy aby jego szerokość miała minimum 5 cm.  Cały proces kontynuujemy aż do ułożenia całej podłogi.

Pamiętajmy, że w zależności od wielkości pomieszczenia musimy zostawić odpowiednią szczelinę dylatacyjną która pozwoli na swobodną pracę naszej podłogi. Najczęściej jest to wielkość około 1 centymetra.

Dlaczego korzystać z pomocy wykwalifikowanych montażystów

Skoro montaż paneli jest czynnością o umiarkowanym stopniu trudności dlaczego więc korzystać z pomocy montażysty? Jest kilka plusów takiego rozwiązania. Pierwszym z nich będzie gwarancja na montaż podłogi (najczęściej okres około 2 lat). Ważne jest aby nie mylić jej z gwarancją na produkt (panele) bo to dwie różne kwestie. Kolejnym plusem będzie czas poświęcony na montaż, gdyż w większości przypadków zawodowy montażysta położy panele w średniej wielkości mieszkaniu w jeden dzień. Korzyścią będzie też to, że w przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych trudności przy montażu które się zdarzają specjalista będzie mógł od razu podjąć kroki w celu ich rozwiązania. Nie musimy także posiadać bądź wypożyczać narzędzi takich jak piła bądź wyrzynarka w które wyposażony jest każdy z profesjonalnych montażystów.

Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem i położeniem paneli podłogowych zapraszamy do kontaktu:

Kontakt

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Rzeczy, których nie wiedziałeś o montażu paneli podłogowych

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Rzeczy, których nie wiedziałeś o montażu paneli podłogowych

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Rzeczy, których nie wiedziałeś o montażu paneli podłogowych

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA