Decydując się na montaż podłogi warto zagłębić się w techniki i sposoby tego procesu, nawet jeśli zlecamy tę usługę fachowcom. Posiadanie jakiegokolwiek pojęcia pozwoli nam chociażby na łatwiejszą komunikację z montażystą lub trafniejszą decyzję przy wyborze podłogi. Rodzaj podłogi nie pozostaje bowiem bez znaczenia dla procesu montażu.

 

 

W tym artykule dowiesz się:

  • Co to jest podłoga pływająca i na czym polega?
  • Czym jest podłoga klejona?
  • Jakie są różnice pomiędzy podłogą pływającą, a klejoną?
  • Jaką metodę montażu wybrać?
  • Zalety i wady 

 

Czym różni się podłoga klejona od pływającej?

Podłoga klejona jak sama nazwa wskazuje, jest mocowana do podłogi za pomocą kleju. Sprawia to, że podłoga stabilnie przylega do posadzki przez co nie wytwarza dźwięków podczas chodzenia. Proces ten jest znacznie dłuższy, ponieważ po każdorazowym nałożeniu porcji kleju, należy odczekać odpowiednio dużo czasu, aby móc położyć na nią panel lub deskę. Również po skończonym montażu należy odczekać nawet parę dni, aby klej porządnie wysechł. Wykonanie podłogi klejonej nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga dużo precyzji i staranności, zatem odradza się samodzielny montaż niedoświadczonym osobom. Ten sposób jest również najbardziej odpowiedni dla montażu desek drewnianych.

Podłoga pływająca to sposób montażu podłogi (najczęściej paneli), który nie wymaga użycia kleju, a wszystkie pojedyncze elementy łączą się za pomocą specjalnych zamków znajdujących się na krawędziach. Jest to technika znacznie łatwiejsza i mniej czasochłonna (oszczędność czasu nawet o połowę) od podłogi klejonej, stąd też niższa cena w przypadku montażu tą metodą przez fachowców. Warto wiedzieć, że panele laminowane zawsze są układane w formie podłogi pływającej. W przypadku takiej podłogi warto zainwestować w podkład dobrej jakości, który uchroni nas przed niechcianymi dźwiękami “pracującej” podłogi. Podłoga pływająca to technika wręcz idealna dla niedoświadczonych osób, które chciałyby same podjąć się montażu paneli.

Na co uważać?

Podłoga pływająca nie powinna być zbytnio obciążona bardzo ciężkimi meblami, szczególnie takimi z nierównomiernie rozłożoną wagą. Prowadzi to do unieruchomienia podłogi, co sprawi, że przestanie być pływająca. Co więcej, może to doprowadzić do uszkodzenia złączeń oraz do powstawania wybrzuszeń. 

Jaki rodzaj wybrać?

Decyzja o wyborze jest uwarunkowana typem podłogi jaką dysponujemy oraz naszymi wymaganiami wobec efektu końcowego. Podłoga klejona to rozwiązanie trwalsze, zapewniające większe wytłumienie dźwięków, jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na ten sposób. Warto zdecydować się na podłogę klejoną również w przypadku ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym montażu, a także zmniejszeniu kosztów to możemy śmiało zdecydować się na podłogę pływającą.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • Lumber 50 LVPEH 804 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Panele winylowe COREtec – co je wyróżnia?

  O marce COREtec COREtec to amerykański producent wysokiej jakości paneli winylowych. Marka ta znana jest zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i krajach Europy Zachodniej, gdzie szybko została doceniona za swoją jakość, nowoczesne rozwiązania [...]

  • logotlo 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Nowość! Podłogi hybrydowe Diamett w Lamcoo

Do naszej oferty trafił produkt, którego brakowało nam niemal od zawsze. Nasi klienci od zawsze dzielili się na zwolenników paneli laminowanych, winylowych oraz podłóg drewnianych. Dziś jednak każdy z nich ma szansę pójść na kompromis [...]

  • Sklep z panelami Santocka Szczecin 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Otwarcie nowego sklepu Lamcoo

Po długiej działalności naszego sklepu nadszedł czas na poważne zmiany. 4 listopada 2021 otworzyliśmy nasz drugi, wymarzony salon z panelami.  Klienci naszego sklepu przy ul. Weleckiej 13 na Mierzynie mieli okazję być świadkami jak rośnie [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA