Decydując się na montaż podłogi warto zagłębić się w techniki i sposoby tego procesu, nawet jeśli zlecamy tę usługę fachowcom. Posiadanie jakiegokolwiek pojęcia pozwoli nam chociażby na łatwiejszą komunikację z montażystą lub trafniejszą decyzję przy wyborze podłogi. Rodzaj podłogi nie pozostaje bowiem bez znaczenia dla procesu montażu.

 

W tym artykule dowiesz się:

  • Co to jest podłoga pływająca i na czym polega?
  • Czym jest podłoga klejona?
  • Jakie są różnice pomiędzy podłogą pływającą, a klejoną?
  • Jaki sposób montażu wybrać?

 

Czym różni się podłoga klejona od pływającej?

Podłoga klejona jak sama nazwa wskazuje, jest mocowana do podłogi za pomocą kleju. Sprawia to, że podłoga stabilnie przylega do posadzki przez co nie wytwarza dźwięków podczas chodzenia. Proces ten jest znacznie dłuższy, ponieważ po każdorazowym nałożeniu porcji kleju, należy odczekać odpowiednio dużo czasu, aby móc położyć na nią panel lub deskę. Również po skończonym montażu należy odczekać nawet parę dni, aby klej porządnie wysechł. Wykonanie podłogi klejonej nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga dużo precyzji i staranności, zatem odradza się samodzielny montaż niedoświadczonym osobom. Ten sposób jest również najbardziej odpowiedni dla montażu desek drewnianych.

Podłoga pływająca to sposób montażu podłogi (najczęściej paneli), który nie wymaga użycia kleju, a wszystkie pojedyncze elementy łączą się za pomocą specjalnych zamków znajdujących się na krawędziach. Jest to technika znacznie łatwiejsza i mniej czasochłonna (oszczędność czasu nawet o połowę) od podłogi klejonej, stąd też niższa cena w przypadku montażu tą metodą przez fachowców. Warto wiedzieć, że panele laminowane zawsze są układane w formie podłogi pływającej. W przypadku takiej podłogi warto zainwestować w podkład dobrej jakości, który uchroni nas przed niechcianymi dźwiękami “pracującej” podłogi. Podłoga pływająca to technika wręcz idealna dla niedoświadczonych osób, które chciałyby same podjąć się montażu paneli.

Na co uważać?

Podłoga pływająca nie powinna być zbytnio obciążona bardzo ciężkimi meblami, szczególnie takimi z nierównomiernie rozłożoną wagą. Prowadzi to do unieruchomienia podłogi, co sprawi, że przestanie być pływająca. Co więcej, może to doprowadzić do uszkodzenia złączeń oraz do powstawania wybrzuszeń. 

Jaki sposób montażu wybrać?

Podłoga pływająca to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu. Należy tylko pamiętać, aby panelom lub deskom ułożonym w ten sposób zapewnić swobodne rozszerzanie i kurczenie. Jest to naturalny proces każdej podłogi, posiadającej w swojej budowie materiał pochodzenia drzewnego, który reaguje na zmiany w poziomie wilgotności. Zmian w objętości podłogi nie dostrzeżemy gołym okiem, ale możemy je sprawdzić odkrywając dylatację i mierząc odstęp paneli od ściany. Należy również mieć na uwadze, aby (tak jak wspominaliśmy wyżej) nie obciążać podłogi punktowo. Zachowanie odpowiednich dylatacji to obowiązek montera podłóg, ale warto, aby i sam klient był świadomy zasad i zależności opisanych w tym artykule. 

Jeżeli jednak nie planujemy stosować paneli laminowanych i nie chcemy martwić się o obciążenie spowodowane meblami, możemy śmiało zamontować podłogę przyklejając ją do posadzki. Będzie się to jednak wiązało z większymi kosztami montażu.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA