Decydując się na montaż podłogi warto zagłębić się w techniki i sposoby tego procesu, nawet jeśli zlecamy tę usługę fachowcom. Posiadanie jakiegokolwiek pojęcia pozwoli nam chociażby na łatwiejszą komunikację z montażystą lub trafniejszą decyzję przy wyborze podłogi. Rodzaj podłogi nie pozostaje bowiem bez znaczenia dla procesu montażu.

 

Czym różni się podłoga klejona od pływającej?

Podłoga klejona jak sama nazwa wskazuje, jest mocowana do podłogi za pomocą kleju. Sprawia to, że podłoga stabilnie przylega do posadzki przez co nie wytwarza dźwięków podczas chodzenia. Proces ten jest znacznie dłuższy, ponieważ po każdorazowym nałożeniu porcji kleju, należy odczekać odpowiednio dużo czasu, aby móc położyć na nią panel lub deskę. Również po skończonym montażu należy odczekać nawet parę dni, aby klej porządnie wysechł. Wykonanie podłogi klejonej nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga dużo precyzji i staranności, zatem odradza się samodzielny montaż niedoświadczonym osobom. Ten sposób jest również najbardziej odpowiedni dla montażu desek drewnianych.

Podłoga pływająca natomiast jest montowana bez pomocy klejów. Pojedyncze deski lub panele są ze sobą połączone za pomocą zamków, które świetnie spełniają swoją rolę trzymając podłogę w jednym kawałku. Panele podłogowe laminowane zawsze są układane w formie podłogi pływającej. Brak użycia kleju sprawia, że położenie podłogi w ten sposób będzie szybsze od podłogi klejonej nawet o połowę. W przypadku takiej podłogi warto zainwestować w podkład dobrej jakości, który uchroni nas przed niechcianymi dźwiękami podłogi. Z tą metodą będzie również łatwiej poradzić sobie niedoświadczonym osobom, które chcą samodzielnie podjąć się montażu.

Na co uważać?

Podłoga pływająca nie powinna być zbytnio obciążona bardzo ciężkimi meblami, szczególnie z nierównomiernie rozłożoną wagą. Prowadzi to do unieruchomienia podłogi, co sprawi, że przestanie być pływająca. Co więcej, może to doprowadzić do uszkodzenia złączeń oraz do powstawania wybrzuszeń. Ten rodzaj montażu może być również problematyczny w kompozycji z ogrzewaniem podłogowym. Przestrzeń między panelami oraz podkład ograniczają przepustowość ciepła, przez co ogrzewanie może być mniej wydajne. 

Jaki rodzaj wybrać?

Decyzja o wyborze jest uwarunkowana typem podłogi jaką dysponujemy oraz naszymi wymaganiami. Podłoga klejona to rozwiązanie trwalsze, zapewniające większe wytłumienie dźwięków. Również warto się zdecydować na podłogę klejoną w przypadku ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym montażu, a także oszczędności środków lub po prostu dysponujemy panelami laminowanymi, możemy śmiało wybrać podłogę pływającą.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • logotlo 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Nowość! Podłogi hybrydowe Diamett w Lamcoo

Do naszej oferty trafił produkt, którego brakowało nam niemal od zawsze. Nasi klienci od zawsze dzielili się na zwolenników paneli laminowanych, winylowych oraz podłóg drewnianych. Dziś jednak każdy z nich ma szansę pójść na kompromis [...]

  • Sklep z panelami Santocka Szczecin 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Otwarcie nowego sklepu Lamcoo

Po długiej działalności naszego sklepu nadszedł czas na poważne zmiany. 4 listopada 2021 nastąpiło przełomowe dla nas wydarzenie - otwarcie naszego drugiego salonu z panelami.  Klienci naszego sklepu przy ul. Weleckiej 13 na Mierzynie [...]

  • najlepsze panele podłogowe w Warszawie Lamcoo 700x441 - Podłoga klejona, a pływająca. Poznaj różnice

Najlepsze podłogi 2021 roku

2021 był dla branży budowlanej i wykończeniowej rokiem niezwykle intensywnym, nie pozostając dłużnym swoim poprzednikom. W ciągu ostatnich miesięcy obsłużyliśmy i doradziliśmy niezliczonej liczbie klientów. W efekcie naszła nas refleksja i uznaliśmy, że warto [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA