Przez ostatnie lata popularność pomp ciepła poszybowała w górę i dziś technologię tę można spotkać w wielu nowo wybudowanych domach, a nawet w niektórych starszych budynkach. Czym tak właściwie jest pompa ciepła? Jakie ma działanie i czy faktycznie jej popularność jest zasłużona?

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Pompa ciepła to alternatywa dla urządzeń zaopatrujących dom w ciepło, takich jak piece gazowe, piece węglowe oraz kotły elektryczne. Ich sposób działania jest bardzo podobny i różni się jedynie ze względu na źródło, z którego pozyskiwane jest ciepło. Przykładowo piec gazowy spala dostarczany mu gaz, piec węglowy spala węgiel, a kocioł elektryczny używa do wygenerowania ciepła grzałek zasilanych prądem itd. Dopiero później wytworzona energia cieplna może być przekazywana dalej za pomocą instalacji rozprowadzających ciepło. Mogą to być np. grzejniki konwekcyjne lub ogrzewanie podłogowe wodne.

No dobrze, skoro wiadomo już, jak działają inne systemy grzewcze, to jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pomp ciepła jest często porównywana z pracą lodówek. Z początku takie porównanie u większości osób wywołuje zdziwienie na twarzy, ale w rzeczywistości wyjaśnienie jest dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Jak wiadomo, lodówka ma za zadanie chłodzić swoje wnętrze, a czyni to poprzez wydalanie ciepła ze środka na zewnątrz. Wystarczy dotknąć tylnej obudowy lodówki, aby się o tym przekonać. Natomiast pompa ciepła odbiera ciepło z zewnątrz, aby wprowadzić je do środka, czyli do budynku. Ot cała tajemnica.

Rodzaje pomp ciepła

Ciekawym jest, że pompa ciepła występuje w aż 3 wariantach, które różnią się od siebie ze względu na źródło pozyskiwania ciepła.

 • Powietrzna pompa ciepła

  – jest to system, który pobiera ciepło bezpośrednio z powietrza na zewnątrz budynku. Możemy spotkać się z tego typu rozwiązaniem w wersji tzw. „split”, gdzie część urządzenia odpowiedzialna za pobieranie ciepła znajduje się na zewnątrz, a moduł odpowiedzialny za jego skroplenie i wprowadzenie do instalacji w domu znajduje się w budynku. Alternatywnie można wybrać także pompę pod postacią tzw. monobloku. W tym wypadku całość urządzenia znajduje się na zewnątrz budynku, co oszczędza nam więcej miejsca.

  powietrzna pompa ciepła 600x450 - Pompa ciepła czy ogrzewanie na podczerwień? Co wybrać? Zalety i wady

  Pompa typu powietrze-woda

 • Gruntowa pompa ciepła

  – pobiera energię cieplną z gruntu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą znacznie wyższe koszty ze względu na dużo bardziej wymagający montaż, do którego niezbędny jest profesjonalny sprzęt, m.in. koparka i wiertnica. Ciepło jest dostarczane do pompy za pomocą wypełnionych glikolem rur, które wpuszcza się w głębokie, wywiercone w ziemi otwory. Zwykle do jednej pompy niezbędne jest wykonanie co najmniej kilku odwiertów, które w zależności od planu instalacji mogą mierzyć od 80 do aż 200m głębokości, a wywiercenie jednego takiego otworu profesjonalnym sprzętem zajmuje nawet kilka godzin. Z tego powodu koszt instalacji gruntowej pompy ciepła może sięgać nawet 50 000 zł i więcej. W zamian zyskujemy czyste, ekologiczne ciepło prosto z głębi ziemi.

 • Wodna pompa ciepła

  – zwana też pompą woda-woda, pobiera ciepło z dostępnych w pobliżu zbiorników wodnych. Montaż takiej instalacji przebiega podobnie jak w przypadku pompy gruntowej, jednak z dość często udaje się pominąć kosztowne prace wiertnicze. Są przypadki, w których instalacja tego rodzaju pompy jest niemożliwa, z powodu braku dostępu do stawu, jeziora, oczka wodnego lub z powodu braku obecności wód gruntowych.

Skąd pompa ciepła pobiera ciepło w zimie?

Specjaliści od pomp ciepła z pewnością nie raz spotkali się z tym pytaniem. W przypadku pomp pobierających ciepło z gruntu oraz wody, raczej nie spotkamy się z niedoborem ciepła. Poziom zamarzania gruntu mierzy do 140 cm w głąb ziemi, a utworzenie się pokrywy lodowej na jeziorze znacznie spowalnia dalsze zamarzanie wody, która to nieustannie będzie utrzymywać 4 st. Celsjusza. Jedyne obawy mogą więc pozostać względem pomp ciepła typu powietrze-woda, bo przecież nierzadko zdarza się, że temperatura powietrza w zimie spada poniżej 0 stopni.

Na szczęście nie ma co się martwić na zapas, a przynajmniej nie przy obecnym klimacie. Na rynku dostępne są modele pomp ciepła umożliwiające sprawne funkcjonowanie urządzenia nawet przy temperaturze do –28 stopni Celsjusza. Niestety nie możemy mówić tu o 100% sprawności. Większość urządzeń odnotowuje pierwszy spadek efektywności pracy już przy +5 stopniach Celsjusza.

Pompa ciepła – wady i zalety

Pompa ciepła to bez wątpienia wynalazek na miarę naszych czasów, który pod wieloma względami znacznie przewyższa wspomniane wcześniej piece gazowe, węglowe itd. Pompa ciepła idealnie wpisuje się również w zamysł ekologicznego i bezemisyjnego ogrzewania. Jednakże jak każde rozwiązanie, pompa ciepła ma swoje zalety i wady.

Spośród zalet pomp ciepła możemy wymienić:

 • Uniezależnienie od nieodnawialnych źródeł energii takich jak: gaz, węgiel, ekogroszek itd.
 • Znacznie mniejsze, miesięczne koszty ogrzewania w porównaniu do ogrzewania piecem.
 • Brak emisji zanieczyszczeń i brak negatywnego wpływu na środowisko, szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.
 • Możliwość uzyskania dotacji na zakup urządzenia z różnych programów wspierających zieloną energię
 • Możliwość ogrzewania wody użytkowej

Wady pompy ciepła to przede wszystkim:

 • Wysoki koszt zakupu oraz montażu
 • Płatny przegląd instalacji, niezbędny do utrzymania gwarancji. Koszt takiego serwisu wynosi co najmniej 300zł (plus koszt dojazdu) i powinien być przeprowadzany raz w roku.
 • Krótki czas gwarancji, który standardowo wynosi zazwyczaj 2 lata. Po upływie czasu gwarancji wszelkie koszty naprawy instalacji będzie musiał pokryć właściciel pompy.
 • Ograniczona do 25-35 lat żywotność urządzenia
 • Zajęcie dodatkowej powierzchni wewnątrz domu. Część instalacji pompy ciepła jak wiadomo, znajduje się na zewnątrz, podczas gdy druga część musi być umieszczona w pomieszczeniu o wyznaczonej wilgotności powietrza oraz odpowiedniej temperaturze.pompa ciepła w kotłowni ile miejsca zajmuje 600x450 - Pompa ciepła czy ogrzewanie na podczerwień? Co wybrać? Zalety i wady
 • Dodatkowe koszty związane z wykonaniem instalacji doprowadzających ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Zadaniem pompy ciepła, podobnie jak pieców jest wygenerowanie ciepła i dostarczenie go dalej. Potrzebne będą zatem inne elementy ogrzewania np. instalacja wodnego ogrzewania podłogowego lub grzejniki konwekcyjne. Ceny tradycyjnych grzejników konwekcyjnych oscylują około 500zł, zatem przykładowo, koszt wyposażenia takimi grzejnikami 6 pomieszczeń może nas wynieść 3000 zł. Jest to dość przystępna cena, ale jak wiadomo, ogrzewanie domu grzejnikami konwekcyjnymi niesie ze sobą kilka istotnych wad, które wpływają bezpośrednio na komfort użytkowania. Popularniejsze, ale i bardziej komfortowe jest wodne ogrzewanie podłogowe. Ogrzana przez pompę woda jest rozprowadzana pod posadzką każdego z pomieszczeń za pomocą rurek. Przykładowo koszt instalacji podłogowej wodnej w domu o powierzchni użytkowej 100m² może wahać się między 10 000 zł a 18 000 zł. W połączeniu ze średnim kosztem powietrznej pompy ciepła daje nam to nawet 60 000 zł inwestycji.
   

  instalacja wodnego ogrzewania podłogowego 600x450 - Pompa ciepła czy ogrzewanie na podczerwień? Co wybrać? Zalety i wady

  Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety

Możemy efektywnie ogrzewać nasz dom korzystając z różnych technologii ogrzewania na podczerwień. Mogą to być promienniki podczerwieni lub folie grzewcze, które montujemy pod wylewką, bezpośrednio pod panelami, w ścianach oraz w sufitach. Najczęściej wybierana ze względu na komfort użytkowania jest oczywiście forma ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie na podczerwień to technologia, która jest z nami obecna od wielu lat, jeśli mówimy o umyślnym jej wykorzystywaniu przez człowieka. Poza tym promieniowanie podczerwone istnieje od zawsze i nieświadomie mamy z nim kontakt każdego dnia.

Podczerwień zaczęła być postrzegana jako realne źródło ciepła domu już kilka lat temu. Dziś coraz więcej osób wybiera folie na podczerwień, a powodem tego jest zazwyczaj znacząca przewaga nad innymi systemami ogrzewania w istotnych dla użytkowników aspektach, takich jak komfort oraz koszty użytkowania.

Jakie są zalety folii na podczerwień?

 • Podobnie jak pompy ciepła, ogrzewanie domu podczerwienią całkowicie rozwiązuje problem bezpośredniego korzystania z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak: węgiel, gaz, ekogroszek i drewno.
 • Niższe rachunki za ogrzewanie. Koszty ogrzewania foliami na podczerwień są na podobnym poziomie, a czasem nawet niższe niż koszty ogrzewania pompą ciepła.
 • Zerowe koszty serwisowania i konserwacji systemu.
 • 30 lat gwarancji, będące potwierdzeniem bezawaryjności tego systemu.
 • Bardzo długa żywotność instalacji, nieoficjalnie szacowana nawet na 100 lat.
 • Szybki i łatwy montaż. W zależności od powierzchni inwestycji oraz podjętego sposobu wykonania instalacji, montaż tego ogrzewania może zająć nawet jeden dzień.
 • Zwolnienie dodatkowej przestrzeni w budynku i poza nim. Dzięki folii na podczerwień pozbędziemy się kaloryferów, pieców, czy urządzeń pompy ciepła, które zajmują niemało miejsca np. w garażu.
 • Niższe koszty poszczególnych podzespołów oraz usługi montażu w porównaniu do pompy ciepła + ogrzewania podłogowego wodnego. Jak oszacowaliśmy wyżej na podstawie naszych wyliczeń, koszt powietrznej pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym to inwestycja nawet 60 000 zł dla domu o powierzchni 100m². Tymczasem całkowity koszt instalacji folii na podczerwień, pod panelami podłogowymi o dobrej przewodności cieplnej jest aż 2 razy niższy, bo wynosi niecałe 30 000 zł.
 • Brak emisji zanieczyszczeń, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną darmowe ogrzewanie energią ze słońca
 • Szybsze ogrzewanie i lepsza wydajność.
 • Folie grzewcze możemy zamontować nie tylko w podłodze, ale również w ścianach i suficie, tuż pod warstwą z płyty kartonowo-gipsowej.

Jakie są wady ogrzewania na podczerwień:

 • Folie grzewcze Dream Heat stosuje się tylko i wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń oraz domowników. Dla nowo wybudowanego domu pozostaje zatem nierozwiązana kwestia ogrzewania wody użytkowej. Nie jest to jednak zbyt duży problem, ponieważ do ogrzania c.w.u. powinien nam wystarczyć w zupełności niewielki piec gazowy o niskim zużyciu lub kocioł elektryczny, również o niewielkiej mocy. Elektryczne ogrzewanie wody będzie bardziej opłacalne w przypadku osób posiadających instalację fotowoltaiczną.

Pompa ciepła, a ogrzewanie na podczerwień – podsumowanie

Jak widać, ogrzewanie domu foliami na podczerwień można uznać za rozwiązanie nawet bardziej pewne i bezpieczne niż pompy ciepła. Eliminuje ono wiele istotnych wad i problemów, z którymi borykają się pompy ciepła, czyli chociażby wysokie koszty instalacji, obciążające użytkownika serwisowanie, bardzo krótki okres gwarancji oraz znacznie ograniczona żywotność w stosunku do systemu na podczerwień.

Z drugiej strony, pompa ciepła zapewnia nam również niezbędną w każdym domu, ciepłą wodę użytkową. Decydując się na ogrzewanie na podczerwień należałoby więc rozważyć inne źródło c.w.u. Nawet wtedy, łączne koszty instalacji na podczerwień wraz ze źródłem c.w.u. mogą okazać się nawet o kilka/kilkanaście tysięcy niższe niż w przypadku instalacji pompy ciepła wraz z rozprowadzeniem wodnego ogrzewania wodnego.

Możecie łatwo porównać koszty ogrzewania na podczerwień do waszego domu korzystając z kalkulatora miesięcznych wydatków na ogrzewanie lub zgłaszając się po darmową wycenę na montaż wypełniając formularz kontaktowy. Wszystko znajdziecie na naszej stronie ofertowej Dream Heat.

 


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU


 

 • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Pompa ciepła czy ogrzewanie na podczerwień? Co wybrać? Zalety i wady

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

 • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Pompa ciepła czy ogrzewanie na podczerwień? Co wybrać? Zalety i wady

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

 • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Pompa ciepła czy ogrzewanie na podczerwień? Co wybrać? Zalety i wady

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA