Co niesamowitego jest w stylach wnętrz? Czas i granice są dla nich nieistotne, niemal nie istnieją. Dowodem na to jest obecność stylu Skandynawskiego w prawie każdym zakątku świata i to od wielu dekad. Nic nie zapowiada również, by moda skandynawska w domach i mieszkaniach miała wkrótce wygasnąć. Pojawiają się za to coraz to nowsze odmiany stylu skandynawskiego, urozmaicając go i dając większe możliwości wyboru.

 

Jaki jest Styl Skandynawski?

Urządzający wnętrze Polacy coraz częściej sięgają po rozwiązania pochodzące z północy Europy. Być może dzieje się tak za sprawą klimatu i pogody jaka u nas panuje. W końcu przez większą część roku ubolewamy nad niedoborem słońca. Kto nie zna tego uczucia gdy wracając z pracy zastajemy tak samo ciemne niebo, jak podczas podróży rano? Właśnie dlatego powstał styl skandynawski. Miał on dawać odprężenie, wygodę i zapewniać miejsce do odpoczynku, które będzie nas napawać energią. Stąd tak silna dominacja bieli, proste i funkcjonalne meble, wygodne kanapy, fotele, poduszki oraz liczne drewniane elementy. W skandynawskim domu nie panuje przesyt, lecz prostota i subtelny minimalizm. Przestrzeń w tym stylu powinna być komfortowa i sprawiać wrażenie lekkiej. Materiały jakimi się cechuje to przede wszystkim naturalne surowce takie jak chociażby drewno, które ludzie Północy sobie szczególnie ukochali. Wiąże się to z ich ekologicznym podejściem i bliskością natury. Stąd też zauważalna obecność roślin i kwiatów w skandynawskim wnętrzu. Wszystko to reprezentuje styl życia mieszkańców Szwecji, Norwegii oraz Danii. Świetną tego wizytówką jest nic innego jak znana na całym świecie sieć sklepów IKEA. 

Odłamy Stylu Skandynawskiego

Jak już wyżej wspomnieliśmy, styl skandynawski zdążył podzielić się na kilka, a dokładnie 5 odłamów. Wszystkie z nich mają cechy wspólne, ale różnią się istotnymi szczegółami takimi jak wykorzystane kolory i materiały. Niemniej warto poznać każdą z odmian, zatem opiszemy je pokrótce.

Styl Gustawiański

Styl Gustawiański jest równie szykowny jak jego nazwa. Charakteryzuje się mocnym nawiązaniem do stylu klasycznego, poprzez wykończenie mebli oraz ozdób. Znajdziemy tu pałacowe żyrandole i świeczniki, ciężkie meble z obiciami oraz długie zasłony. Wszystko to jest tonowane przez pozostawienie pierwotnej, jasnej kolorystyki, a także liczne rośliny doniczkowe.

salon w stylu skandynawskim 600x546 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Styl folk

Głównym wyróżnikiem tej odmiany są tradycyjne ludowe wzory. Bardzo częstym urozmaiceniem tego odłamu są meble i ozdoby własnoręcznej produkcji (tak zwany Handmade),  co znowu przywodzi na myśl ekologiczne podejście.

New Nordic

Uważa się, że to właśnie ta odmiana dominuje w Polskich domach. Postawiono w niej szczególnie na wygodę i komfort. Bardzo ważne jest tu drewno, użyte jako materiał podłogowy i umeblowania. Co jeszcze wyróżnia ten styl? Użycie czarnego, matowego koloru jako wykończenie mebli i ozdób, jednak powinien być on tylko dodatkiem, a nie kolorem bazowym. 

kuchnia w stylu skandynawskim 600x400 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Dark Nordic

Jest to odłam najbardziej odbiegający od oryginału. Jak sugeruje nazwa, wnętrze w tym stylu jest znacznie ciemniejsze. Czarny kolor jest tu wręcz podstawą, a biały jedynie akcentem. Często czerń jest zastępowana ciemnoniebieskimi odcieniami. Wnętrze urządzone w tym stylu będzie wyjątkowo charakterne.

salon dark nordic 600x321 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Scandi Chic

Ten styl jest ubogacony o metale, często w złotych kolorach. Charakterystycznym kolorem jest tu różowe złoto, choć głównie w dodatkach i ozdobach. Jest to idealna alternatywa dla osób, którym tradycyjny styl skandynawski wydaje się zwyczajnie nudny i zbyt prosty.

Jaka podłoga do Stylu Skandynawskiego?

Jak już zaznaczyliśmy, materiałem kluczowym dla tego stylu jest drewno, zatem słuszne wydaje się tu sięgnięcie po drewniane deski. Podłogi w jodełkę nie są czymś typowym dla stylu Skandynawaskiego, choć jak najbardziej można je wykorzystać. Zamiast tego proponujemy wybrać długie, najlepiej szerokie deski. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, najlepszym wyborem będą odcienie bieli, a także naturalnego, ciepłego drewna. Ciekawą alternatywą jest hybrydowe połączenie panelu i deski. Takie rozwiązanie znajdziemy w kolekcjach marki Diamett, której to produkty dostępne są w naszej ofercie. Podstawą tego panelu jest solidna płyta HDF, a warstwą wierzchnią pozostaje fornir drzewny, dzięki czemu otrzymujemy podłogę jednocześnie wytrzymałą i z naturalnym drewnem. Jeśli mimo wszystko szukamy tańszych zastępników, wciąż chcąc stworzyć skandynawskie wnętrze możemy pokusić się o panele podłogowe. Wybierzmy jednak panele dobrej jakości, z mocną imitacją struktury drewna. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę pieniędzy, jednocześnie wpasowując się nadal w kryteria stylu skandynawskiego. Poniżej znajdziecie modele podłóg, które polecamy do skandynawskich aranżacji.

 

FD Dab Classic Bielony bl - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

FertigParkiet Dąb Classic Bielony

svg+xml,%3Csvg%20xmlns%3D%27http%3A%2F%2Fwww.w3 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Old Craft Empire Helena

Solid Plus 627 Dąb Polarny 12mm AC6 panele podłogowe lamcoo 700x932 article e1631113844809 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Alsafloor Solid Plus Dąb Polarny

svg+xml,%3Csvg%20xmlns%3D%27http%3A%2F%2Fwww.w3 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Myfloor Residence Lake Oak

Zapraszamy do oferty naszego sklepu

 


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU


 

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Styl Skandynawski - jaką podłogę wybrać?

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA