Montaż paneli wykonywany jest zwykle przez doświadczonych fachowców, którzy na co dzień kładą dziesiątki metrów kwadratowych paneli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby taki montaż wykonać samodzielnie, o ile oczywiście czujemy się na siłach, by stanąć przed takim wyzwaniem. Choć cały proces nie jest zazwyczaj bardzo skomplikowany, to wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu profesjonaliści łatwo unikają błędów montażowych, które potem mogą przerodzić się w niemały problem.

 

ukladanie paneli 600x450 - 3 najczęstsze błędy podczas montażu paneli podłogowych - poradnik

3 najczęstsze błędy w układaniu paneli podłogowych

 

Jakie błędy w układaniu paneli można najczęściej napotkać?

Brak aklimatyzacji paneli przed montażem

O co w tym chodzi? Mówiąc w skrócie – panele dostarczone do naszego domu nie mogą być od razu układane. Temperatura i wilgotność na miejscu z pewnością będą się różnić od tych obecnych w magazynie lub w aucie dostawczym. Zanim podłoga do nas dotrze, może na przykład być poddana o wiele niższym temperaturom, szczególnie podczas mroźnej zimy.

Wysoki poziom wilgotności, a montaż paneli

Problem może leżeć również w innym miejscu. Nowo wybudowane nieruchomości często borykają się z podwyższoną wilgotnością, która gromadzi się w betonowej posadzce, ścianach lub po prostu jest obecna w powietrzu. Dla paneli laminowanych oraz innych podłóg drewnopochodnych nie ma nic bardziej szkodliwego niż wilgoć. Wynika to z właściwości drewna, które dość łatwo wchłania wodę, a w efekcie zmuszone jest zwiększyć swoją objętość. W najlepszym przypadku doprowadzi to do skrzypienia paneli

Jak prawidłowo zaaklimatyzować podłogę przed położeniem?

Przede wszystkim skorzystajmy ze specjalnego miernika i zbadajmy wilgotność obecną w pomieszczeniach. Jeżeli odczyty miernika będą wskazywały na pokaźną ilość wilgoci w posadzce lub powietrzu, odłóżmy montaż paneli na później i postarajmy się wysuszyć pomieszczenie. Jeżeli jednak pomiary się w dopuszczalnych normach, możemy przystąpić do montażu, ale pod warunkiem, że panele po wniesieniu do domu odleżały co najmniej 24 godziny. Nie musimy otwierać opakowań, ani przewracać paneli z boku na bok. Po prostu ułóżmy paczki w wygodny dla nas sposób i dajmy im odleżeć co najmniej dobę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby leżały tam nawet dłużej.

Panele bez aklimatyzacji

Warto zwrócić uwagę na fakt, że problem ten dotyczy przede wszystkim podłóg drewnianych lub drewnopochodnych (panel laminowany, deska warstwowa, deska fornirowana). Dobrej jakości panele winylowe nie potrzebują aklimatyzacji w miejscu montażu.

Nierówna lub źle przygotowana posadzka

Czytając załączoną do naszych paneli instrukcję, z pewnością znajdziemy wzmiankę mówiącą o tym, że należy je układać na równej powierzchni. Problem w tym, że posadzka, która na pierwszy rzut oka jest idealnie płaska, w rzeczywistości może taka nie być.

Dlatego, zanim zaczniemy układać podłogę, wyposażmy się w dłuższą poziomicę i sprawdźmy, czy na posadzce na pewno nie ma żadnych dołków ani wzniesień. Jeśli takie znajdziemy, należy je koniecznie zniwelować poprzez szlifowanie, wykonanie wylewki lub inne polecane przez specjalistów metody.

Problematyczne mogą być także wszelkie wypryski, zacieki i zaschnięte plamy. Jeżeli w pomieszczeniu były wcześniej szpachlowane, gipsowane lub malowane ściany i sufity, istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś skapnęło na podłogę. Zaleca się więc dokładne sprawdzenie posadzki  i zeskrobanie wypukłości za pomocą zwykłej skrobaczki.

Na koniec bardzo ważna rzecz: nie zapomnijmy o odkurzeniu posadzki przed układaniem paneli lub podkładu.

Brak dylatacji

Dylatacja to termin, który powinien być znany każdemu, kto planuje samodzielny montaż paneli czy innych rodzajów podłóg. Oznacza on pozostawienie między ścianą a panelami odpowiedniego odstępu. Co to ma na celu? Jak już wspomnieliśmy wyżej, panele laminowane (z racji tego, że w składzie posiadają materiał drewnopochodny) są wrażliwe na zmiany temperatur oraz wilgotności. Pod wpływem tych zmian panele zwiększają i zmniejszają swoją objętość. Gdybyśmy więc nie pozostawili między panelami a ścianą odpowiedniego odstępu, mogłyby one zacząć skrzypieć lub unosić się w niektórych miejscach. Zadaniem dylatacji jest więc zapobiec takim zdarzeniom. Dzięki odpowiedniej przerwie panele mają miejsce na swobodę swoich naturalnych ruchów.

podłoga z prawidłową dylatacją przyścienną 600x450 - 3 najczęstsze błędy podczas montażu paneli podłogowych - poradnik

podłoga z prawidłową dylatacją przyścienną

 

Oprócz dylatacji przyściennych, podczas montażu należy również pamiętać o zachowaniu szczelin progowych, czyli pozostawieniu wolnych przestrzeni pomiędzy panelami układanymi w poszczególnych pokojach a korytarzem. Dylatacje te bez problemu ukryjemy pod listwą progową. Decydując się na panele winylowe – możemy zrezygnować ze szczelin progowych. Pamiętajmy jednak o zachowaniu dylatacji przyściennych.

porównanie paneli z dylatacją progową i bez 600x450 - 3 najczęstsze błędy podczas montażu paneli podłogowych - poradnik

Porównanie paneli zamontowanych z dylatacją progową i bez dylatacji

Jaką dylatację zachować?

Prawidłowa technika zakłada dylatację od 8 mm do 12 mm dla paneli laminowanych. W przypadku paneli winylowych dylatacja przyścienna może wynosić już tylko 5 mm. Co prawda większość paneli winylowych dostępnych na rynku jest wodoodporna, jednak temperatura wciąż może mieć wpływ na ich zachowanie. Nie bez znaczenia jest także dylatacja między osobnymi pokojami. Tylko panele winylowe umożliwiają pominięcie przerw między pokojami, o ile producent deklaruje taki parametr.

Samodzielny montaż paneli czy usługa fachowców?

Jak widać montaż paneli wymaga odpowiedniego przygotowania – przede wszystkim w zakresie wiedzy na ten temat. Mimo to mogą zdarzyć nam się błędy montażowe, przez które użytkowanie podłogi nie będzie komfortowe lub konieczna będzie jej naprawa w późniejszym czasie. Dopiero rzeczywiste doświadczenie w układaniu paneli może dać nam większą pewność udanego montażu.

Warto więc dobrze przemyśleć sprawę i zastanowić się, czy nie będzie dla nas korzystniej skorzystać z profesjonalnej ekipy montażowej. Oczywiście wiąże się to z pewnymi kosztami, ale za to zaoszczędzi nam czasu, wysiłku i nerwów. Ponadto otrzymamy na wykonany montaż gwarancję.

W naszej ofercie znajdziecie nie tylko szeroki wybór podłóg, listew, drzwi i innych materiałów do wykończenia wnętrz, ale również profesjonalną usługę montażu wykonywaną przez nasze zaufane ekipy monterskie. Każda z nich może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w montażach podłóg, a doświadczenie oznacza sukces i pewność co do efektów pracy. Potwierdzeniem tych słów są liczne opinie i pochwały od naszych zadowolonych klientów.

 


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU


 

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - 3 najczęstsze błędy podczas montażu paneli podłogowych - poradnik

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - 3 najczęstsze błędy podczas montażu paneli podłogowych - poradnik

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - 3 najczęstsze błędy podczas montażu paneli podłogowych - poradnik

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA