Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Charakteryzują się łatwością w montażu, dużą dostępnością na rynku ale przede wszystkim ogromnym wyborem wzorów i modeli. Przy wyborze należy pamiętać jednak aby dobierać odpowiedni rodzaj paneli zgodnie z ich przeznaczeniem.

Krótka historia paneli laminowanych

W latach 70 XX wieku Szwedzka korporacja Perstorp znana potem jako Pergo musiała zmierzyć się z problemem spadku sprzedaży produkowanych przez nią laminatów wysokociśnieniowych. W 1977 roku powstał specjalny dział, którego zadaniem było zaproponowanie nowych rozwiązań opierających się o wiodący niegdyś produkt. Przedstawionych zostało ponad 100 różnych rozwiązań ale to koncepcja numer 23 opisana jako “podłoga laminowana” została ostatecznie zatwierdzona do realizacji a pod koniec roku 1979 rozpoczęto produkcję pierwszych paneli podłogowych które jak się potem okazało dały początek całkiem nowej kategorii podłóg.

Pierwsze modele posiadały klasę użyteczności 21 i ścieralności AC1 których nie uświadczymy już w sprzedaży. Dzisiaj standardem są panele o klasie ścieralności AC4 i AC5 a nawet AC6 w przypadku produktów wysokiej jakości. Zmianie uległa również sama budowa panela, płyty wiórowe i MDF (rdzeń) zostały zastąpione przez gęste i odporne na wilgoć płyty HDF.

Więcej o klasach paneli podłogowych przeczytasz tu: “Klasyfikacja paneli podłogowych

Nowoczesne panele podłogowe i laminowane

W tym momencie przekrój ofertowy na rynku pozwala na zakup paneli podłogowych z v-fugą (fazowane krawędzie zabezpieczające panele przed uszkodzeniami, pełnią też rolę ozdobną). Wszelkimi strukturami od paneli matowych i olejowanych, poprzez szczotkowane i kamienne, kończąc na strukturach drewnianych 3D. Istnieją przeróżne formaty paneli, deski krótkie i nadzwyczaj długie, wąskie i szerokie a także panele laminowane w formacie płytek ceramicznych. Stały się one także produktami umożliwiającymi zastosowanie w pomieszczeniach komercyjnych o bardzo wysokim natężeniu ruchu i przy ogrzewaniu podłogowym.

Lamcoo panele podłogowe modele 1 300x200 - Czym są panele podłogowe? Przewodnik dla kupujących.

Budowa paneli podłogowych

Warstwa górna paneli to powłoka dekoracyjna zaimpregnowana w odpowiedni sposób zależny od konkretnego producenta. To miejsce panela decyduje o jego wyglądzie zewnętrznym po położeniu na podłodze. Znajdziemy tu różne kolory i struktury w zależności od naszego gustu i potrzeb.

Warstwa wewnętrzna paneli, tak zwana nośna to rdzeń naszych podłóg. Może składać się z płyty wiórowej, płyty MDF lub płyty HDF i świadczy tak naprawdę o wytrzymałości podłogi na uderzenia i wgnioty. Dodatkowe zabezpieczenia tej warstwy chronią panele przed dostaniem się wilgoci do ich wnętrza eliminując wypaczenia i powstawanie wybrzuszeń na ich łączeniach.

Dolna warstwa nazywana przeciwprężną pełni rolę stabilizatora. Gwarantuje stabilność kształtu i wymiaru poprzez eliminację naprężeń powstających w innych warstwach paneli. Tutaj może znaleźć się laminat albo kilka warstw specjalnego papieru. 

Podłoga pływająca na “klik” czy klejona

Nowoczesne panele podłogowe najczęściej spotykamy w wersji click, z różnymi modelami zamków, zależnymi od producenta. Są to tzw. panele pióro-wpust gdzie łączymy krawędzie poszczególnych desek. Podłoże przygotowane pod montaż musi być w takim wypadku równe, czyste i gładkie aby nie dopuścić do sytuacji, że podłoga będzie zbyt mocno pracować podczas jej użytku, co może doprowadzić do trzeszczenia podłogi bądź w sytuacjach skrajnych nawet wyłamania zamków. Pod panele stosuje się w przypadku podłóg pływających folię paroizolacyjną zabezpieczającą przed wilgocią oraz podkład wyrównujący drobne nierówności.

Podłogi klejone są już rzadko spotykane przez wolniejszy oraz bardziej brudny sposób montowania niż w przypadku systemu zatrzaskowego na klik. Panele klejone posiadają wpust i wypust przystosowany do naniesienia kleju i połączenia krawędzi. Po montażu takiej podłogi musimy odczekać kilkanaście godzin aż do całkowitego wyschnięcia łączeń.

 

Sprawdź naszą ofertę paneli podłogowych

Zobacz ofertę

 

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Czym są panele podłogowe? Przewodnik dla kupujących.

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

  • wersal galeria chateau de versailles 700x441 - Czym są panele podłogowe? Przewodnik dla kupujących.

Podłoga w jodełkę – historia jodełki, rodzaje wzorów i koszty

Podłoga w jodełkę to dziś bez wątpienia jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Chętnie sięgają po niego zarówno osoby samodzielnie urządzające mieszkanie, jak i projektantki i projektanci zajmujący się tym zawodowo. Czym tak właściwie wyróżnia się [...]

  • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Czym są panele podłogowe? Przewodnik dla kupujących.

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA