Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, które wpłyną na funkcjonalność i wygląd drzwi, jak i również nasz komfort.

Jedną z najbardziej kluczowych cech do określenia będzie kierunek otwierania drzwi. Możemy wyróżnić drzwi otwierane do wewnątrz, na zewnątrz, a także drzwi lewe i prawe.

porownanie drzwi lewych i prawych 1 - Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Czym kierować się przy wyborze?

Po pierwsze, wybierając drzwi otwierane do środka lub na zewnątrz zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy skrzydło drzwiowe podczas otwierania nie będzie kolidować z meblami lub innymi drzwiami. Przed zakupem warto zastanowić się jakie ułożenie poszczególnych drzwi będzie dla ciebie najbardziej komfortowe. Jeżeli posiadasz rzut swojego mieszkania lub domu, wykorzystaj go i rozrysuj poszczególne skrzydła drzwiowe.

Przeczytaj również: Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jakie wybrać?

Inny przypadek wyjaśnia nam już samo prawo budowlane, które nakazuje, aby drzwi łazienkowe zawsze otwierały się na zewnątrz. Jest to zmotywowane bezpieczeństwem osób znajdujących się w pomieszczeniu. Awaryjne otwarcie drzwi na zewnątrz będzie dla ratowników i strażaków łatwiejsze niż otworzenie drzwi do wewnątrz np. w przypadku, gdy omdlała osoba zablokuje je swoim ciałem. Prawo to obowiązuje nie tylko w budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych, ale również w domach i mieszkaniach.

Rażącym błędem będzie również niewłaściwe dopasowanie kierunku względem włącznika światła.  Wyobraźmy sobie, że wchodząc do pokoju i otwierając drzwi do środka, jednocześnie zasłaniamy sobie dostęp do włącznika. W efekcie, musielibyśmy najpierw drzwi zamknąć, aby dopiero potem włączyć światło. Takie historie niekiedy kończą się nawet przenoszeniem włącznika na drugą stronę. Aby uniknąć tego błędu, konieczne będzie prawidłowe nazwanie kierunku otwierania drzwi.

Drzwi lewe i prawe – jak rozróżnić?

Wiele osób ma problem z prawidłowym zidentyfikowaniem drzwi lewych i prawych, dlatego w tym artykule spieszymy z pomocą, aby raz a dobrze wytłumaczyć ci łatwy sposób na ich określenie.

Zacznij od ustawienia się względem drzwi w taki sposób, aby otwierały się „na ciebie”. Teraz zwróć uwagę, po której stronie znajdują się zawiasy.  Jeżeli zawiasy znajdują się po twojej prawej stronie, to znaczy że są to drzwi prawe. Jeżeli zawiasy znajdują się jednak po twojej lewej stronie, to znaczy, że są to drzwi lewe.

Mamy nadzieję, że ustalenie kierunku otwierania drzwi nie będzie już dla ciebie trudnością. Pamiętaj, że w naszych salonach zawsze możesz liczyć na profesjonalną pomoc i doradztwo sprzedawców, a także naszych monterów. Sprawdź naszą ofertę drzwi wewnętrznych


NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU


 

  • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

  • porownanie drzwi lewych i prawych 1 700x441 - Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, [...]

  • drzwi przylgowe a bezprzylgowe - Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jakie wybrać?

Czy zdarzyło ci się kiedyś spotkać z takim pojęciem jak drzwi przylgowe lub bezprzylgowe? Większość osób być może nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia takich słów w słowniku projektantów wnętrz. W tym artykule spieszymy [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA