Decydując się na zakup drewnianej podłogi powinniśmy wiedzieć, że wymaga ona starannej pielęgnacji, a zwykłe mycie i odkurzanie może tutaj nie wystarczyć. Zaniedbane drewno z czasem straci swój połysk, żywy kolor, zauważalne będą na nim zadrapania, dziury i inne uszkodzenia.  Jednak odpowiednia pielęgnacja nie tylko pozwoli nam je przed tym uchronić, ale również doprowadzi do pierwotnego stanu, oczywiście do pewnego stopnia.

 

Olejowanie podłogi drewnianej

Utracony połysk olejowanej podłogi drewnianej łatwo można przywrócić poprzez ponowne olejowanie podłogi. Najlepiej jeśli jest ono wykonywane regularnie, ponieważ olej tworzy również na drewnie warstwę ochronną przed wodą i drobnymi uszkodzeniami.

 

Jak często olejować podłogę?

Zaleca się wykonywać ten zabieg raz na pół roku. Co ważne, powinniśmy dobrać odpowiedni olej do naszej podłogi, a przed samym zabiegiem starannie ją wyczyścić. Dla podstawowej pielęgnacji możemy olejować podłogę po samym jedynie odkurzeniu i umyciu, upewniając się, że pozbyliśmy się wszystkich plam i zabrudzeń. Dla zaawansowanej odbudowy struktury podłogi, proces ten będzie bardziej wymagający.

 

Pielęgnacja podłogi lakierowanej

W przypadku podłogi lakierowanej odnowa powłoki jest nieco trudniejsza, ponieważ wymaga wcześniejszego usunięcia starego lakieru. Można to zrobić samodzielnie używając na przykład papieru ściernego, jednak trzeba być ostrożnym, by nie uszkodzić samego drewna. 

Bardziej skutecznym i zalecanym sposobem jest cyklinowanie podłogi przed zabiegiem olejowania lub lakierowania. Na rynku łatwo można znaleźć firmy specjalizujące się w cyklinowaniu i renowacji podłóg. Efekt jest niemal idealny, jednak koszt takiej usługi nie jest mały, około tysiąca złotych dla powierzchni 50m² (dane przedstawione na podstawie średnich cen z ofert firm zajmujących się renowacją podłóg drewnianych, znalezionych na portalach ogłoszeniowych).

Biorąc pod uwagę ile czasu, pieniędzy i pracy może nas kosztować kompleksowe odnowienie podłogi, można dojść do wniosku, że naprawdę warto dbać o nasze drewno na bieżąco. Jakie profilaktyczne kroki można podjąć aby uchronić się przed wysokimi kosztami profesjonalnej pielęgnacji podłogi?

DE Dab Classic bl 400x250 - Jak dbać o drewnianą podłogę?

 

Podłoga drewniana, a codzienne użytkowanie

Koniecznie starajmy się uchronić podłogę przed uszkodzeniami wywołanymi przesuwaniem mebli. Nogi od krzesła potrafią wyrządzić podłodze niemałe szkody. Świetnym rozwiązaniem dla tego problemu jest zabezpieczenie mebli filcowymi podkładkami. Sposób ten nie zadziała oczywiście na krzesłach z kółkami. W tym przypadku warto przy zakupie zwrócić uwagę na jakość samych kółek. Można je ewentualnie wymienić na inne, na przykład z dobrej gumy lub zaopatrzyć się w specjalną matę pod krzesła biurowe.

 

 

Nie zaleca się także chodzenia po podłogach drewnianych w obuwiu, w szczególności w szpilkach. Pomocna jest również wycieraczka, która zawsze powinna czekać pod drzwiami. W miejscach szczególnie narażonych na przetarcia np. pod krzesłami i stołami pomogą dywany i wykładziny. Należy odpowiednio często odkurzać, by na podłodze nie znajdował się np. piasek i drobne kamyczki. Jeśli posiadamy zwierzęta, weźmy pod uwagę fakt, że mogą one uszkodzić podłogę pazurami. Do mycia podłogi drewnianej zawsze używajmy przeznaczonych do niej preparatów, zwracając uwagę, aby były one dostosowane do posiadanej podłogi. Podczas mycia powinniśmy przecierać podłogę dobrze wyciśniętym mopem lub szmatką.

Kierując się powyższymi zasadami będziemy w stanie uchronić swoją podłogę przed zbyt szybkim zużyciem i utratą walorów estetycznych.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • wersal galeria chateau de versailles 700x441 - Jak dbać o drewnianą podłogę?

Podłoga w jodełkę – historia jodełki, rodzaje wzorów i koszty

Podłoga w jodełkę to dziś bez wątpienia jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Chętnie sięgają po niego zarówno osoby samodzielnie urządzające mieszkanie, jak i projektantki i projektanci zajmujący się tym zawodowo. Czym tak właściwie wyróżnia się [...]

  • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

  • porownanie drzwi lewych i prawych 1 700x441 - Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA