Ogrzewanie podłogowe na podczerwień to nowoczesne i efektywne rozwiązanie, które może znacząco zwiększyć komfort termiczny w Twoim domu. Zanim jednak przystąpisz do montażu takiego systemu, istnieje kilka ważnych kroków przygotowawczych, które warto, a nawet trzeba podjąć. Zakres takich prac będzie różny, w zależności od sposobu w jakim wykonana ma zostać instalacja.
Sposoby montażu folii grzewczych na podczerwień
Do najczęściej stosowanych technik montowania folii grzewczych należą:
- Instalacja folii grzewczych pod wylewką
- Instalacja folii grzewczych bezpośrednio pod panelami
Przygotowanie instalacji elektrycznej
Kompletny plan instalacji folii grzewczej powinien zawierać nie tylko rozłożenie samych materiałów, ale także umiejscowienie sterowników, które wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Z tego powodu w każdym miejscu na ścianie, gdzie znajdować się będzie sterownik konieczne będzie poprowadzenie przewodów od zasilania, a także otworu z puszką o głębokości min. 5 cm. Od puszki ze sterownikiem należy poprowadzić w ścianie dwa peszle na przewody, o minimalnej średnicy 1,5 cm. Jeden peszel zostanie wykorzystany na przewody czujnika temperatury, a drugi na przewody zasilające folię.
Peszle muszą zostać poprowadzone od puszki z termostatem w dół, do samej podłogi i luźno wypuszczone w podłogę, minimum 40 cm od ściany. Przewód zasilający należy doprowadzić od skrzynki rozdzielczej do każdej puszki. Każdy termostat wymaga 16 -amperowego bezpiecznika. Przed bezpiecznikami wymagana jest jedna różnicówka 40-amperowa. Instalacja elektryczna musi być przygotowana na pobór prądu o wartości 240W na jeden metr kwadratowy folii (240W x ilość m2 folii = pobór mocy).
Jak wiele sterowników będzie się ostatecznie znajdować w całym domu? Jest to trochę kwestia preferencji docelowego użytkownika, ale przyjęło się dzielić każdy pokój na osobną strefę grzewczą, zarządzaną osobnym sterownikiem. Konieczność dzielenia na strefy grzewcze jest podyktowana również ograniczeniami związanymi z ilością folii grzewczej przypadającej na jeden termostat.
Przygotowanie posadzki
Równie ważne jest przygotowanie posadzki, która powinna być sucha i równa. Należy ją dokładnie odkurzyć i obskrobać z nawet najmniejszych grudek tynku, farby lub innych niedoskonałości. Dla lepszego efektu można również posadzkę zagruntować. Staranne przygotowanie posadzki będzie szczególnie ważne w przypadku montażu folii grzewczych bezpośrednio pod pokryciem podłogowym (np. panele).
Tak przygotowane pomieszczenie pozwoli na udany montaż całej instalacji grzewczej Dream Heat.
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]