Podłogi drewniane jak każdy materiał podłogowy posiadają swoje parametry odpowiadające za przeznaczenie oraz walory użytkowe podłogi i klasyfikację która ma wpływ na efekt wizualny podłogi. Od danej klasy zależy w dużej mierze jak bardzo naturalnie będzie prezentowała się nasza drewniana posadzka.

Klasyfikacja podłóg drewnianych

Drewno będące materiałem pochodzenia naturalnego nie posiada powtarzającego się wzoru. Drewniane deski, niezależnie od tego czy będzie to drewno lite czy warstwowe mogą różnić się od siebie wyglądem nawet jeżeli porównamy ten sam gatunek drewna.

Podłogi drewniane przed trafieniem do klienta końcowego są selekcjonowane przez producentów. Proces ten przeprowadzany jest biorąc pod uwagę walory wizualne poszczególnych desek. Podział ten sprawia, że klient wybierając podłogę dla siebie może dopasować jej finalny wygląd pod swój gust i wymagania. Poszczególne klasy drewna mają wpływ tylko na wygląd końcowy produktu, nie na jego jakość. Mogą jednak różnić się między sobą ceną, a różnice te sięgają nawet kilkudziesięciu procent.

Deski najwyższej klasy będą miały mniej sęków, różnic kolorystycznych i przebarwień. Im niższa klasa tym więcej naturalnych cech drewna i są one bardziej widoczne. Nie wpływa to w żadnym stopniu na jakość podłogi. Może zdarzyć się też tak, że podłogi niższej klasy danego gatunku będą miały więcej zwolenników niż te wyższych klas ze względu na bardziej naturalny wygląd.

Podział klas drewna

Każdy z producentów posiada swoje własne nazewnictwo i opisy do każdej z klas. Normy dla podłóg drewnianych są bardzo ogólne i wyróżniają tylko 3 selekcje a niektóre firmy klasyfikują swój towar nawet na 5 lub 6 klas.

Klasa I – naturalna barwa i struktura drewna, nie dopuszcza pęknięć i przebarwień podłogi. Mogą zdarzyć się małe zdrowe sęki o niewielkiej średnicy lub nie będzie ich w ogóle. Taka podłoga posiada jednolity wygląd powierzchni i łagodny rysunek słojów. Inne nazwy które mogą funkcjonować dla tej klasy drewna to:

 • Klasa Select
 • Klasa A

Klasa II – klasa druga posiada mocniejszy rysunek słojów, niewielkie zdrowe sęki, słoje mogą być trochę zakrzywione. Inne nazwy funkcjonujące wśród producentów to:

 • Klasa Natural
 • Klasa Natur
 • Klasa B

Klasa III – trzecia klasa drewna z dużym usłojeniem, sękami i ubytkami, z dopuszczalnymi pęknięciami które powinny być uzupełnione. Możliwe są też przebarwienia na deskach. Inne nazwy na najniższą klasę to w zależności od producenta:

 • Klasa Country
 • Klasa Rustic
 • Klasa Rustykalna
 • Klasa C

Czasami zdarzy się, że między wymienionymi klasami pojawią się jeszcze inne pośrednie i wtedy producent sam określa różnice między poszczególnymi z nich.

Przykładowe wyglądy desek w poszczególnych klasach:

Klasy drewna lamcoo podłogi drewniane szczecin sklep internetowy 1024x434 - Klasy drewna - parametry podłóg drewnianych

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

 • wersal galeria chateau de versailles 700x441 - Klasy drewna - parametry podłóg drewnianych

Podłoga w jodełkę – historia jodełki, rodzaje wzorów i koszty

Podłoga w jodełkę to dziś bez wątpienia jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Chętnie sięgają po niego zarówno osoby samodzielnie urządzające mieszkanie, jak i projektantki i projektanci zajmujący się tym zawodowo. Czym tak właściwie wyróżnia się [...]

 • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Klasy drewna - parametry podłóg drewnianych

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

 • porownanie drzwi lewych i prawych 1 700x441 - Klasy drewna - parametry podłóg drewnianych

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA