Najczęściej budując dom ale również podczas wykończenia mieszkania stajemy często przed dylematem jaki rodzaj ogrzewania zastosować. Dużo osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Zachęca do tego komfort użytku, brak grzejników na ścianach oraz często niższy koszt ogrzewania niż w przypadku grzania konwekcyjnego.
Na co zwrócić uwagę przy montażu ogrzewania podłogowego wodnego?
Ogrzewanie podłogowe najczęściej jest betonową płytą grzewczą z zatopionymi elementami grzejnymi. Zastosowanie ogrzewania najlepiej jest zaplanować przed przystąpieniem do budowy domu. Mamy wtedy komfort dobrania wysokości podłóg w różnych pomieszczeniach bez konieczności wyrównywania ich w późniejszym etapie prac. Wstępna wylewka zrobiona pod ogrzewanie podłogowe powinna być równa. Układane na niej płyty izolacji termicznej muszą dobrze przylegać na całej powierzchni podłogi. Gdy nie przypilnujemy tego w pierwszym etapie prac może dochodzić do pękania jastrychu w którym zatapiane są rurki grzewcze. To zazwyczaj prowadzi do uszkodzenia samych rur i konieczności rozbierania podłogi w celu lokalizacji oraz naprawy takiej usterki.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
W przypadku gdy zdecydujemy się zastosować ogrzewanie w podłodze stajemy przed wyborem rodzaju zastosowanego systemu. Może być to tradycyjne wodne bądź kilka rodzajów elektrycznego takich jak: maty elektryczne, kable grzejne czy nawet nowoczesne maty z systemem grzania za pomocą podczerwieni.
Różnic jest kilka i trzeba mieć świadomość ich występowania. Energia elektryczna jest u nas droga, więc za ogrzewanie za pomocą mat elektrycznych lub kabli grzewczych będziemy płacić więcej niż w przypadku instalacji wodnej lub mat stosujących system podczerwieni. Z drugiej strony najdroższym systemem na etapie budowy jest ogrzewanie wodne. Stosując maty unikniemy również problemów eksploatacyjnych, które zdarzają się w przypadku złego montażu instalacji wodnej. Zaletą mat jest także możliwość podgrzewania podłogi nie uruchamiając instalacji gazowej w okresach przejściowych.
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fotowoltaiki, co w połączeniu z tanią w montażu instalacją bazującą na elektryczności będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem na etapie wykończenia domu jak i dalszego użytkowania.
Zasady działania ogrzewania podłogowego
Podczas ogrzewania pomieszczeń wymiana cieplna między systemem grzewczym a otoczeniem działa na dwa sposoby: przez konwekcję oraz promieniowanie cieplne. Konwekcja jest unoszeniem ciepła ku górze, wymiana ciepła zachodzi poprzez ruchy powietrza. Przeciwnie od tradycyjnych grzejników rozgrzana podłoga oddaje ciepło przede wszystkim poprzez promieniowanie. Wpływa to pozytywnie na odczuwanie komfortu cieplnego w takim pomieszczeniu.
Przy używaniu ogrzewania podłogowego można utrzymywać temperaturę o 2°C niższą niż korzystając z tradycyjnego ogrzewania grzejnikami i odczuwać komfort. Dzięki niższej temperaturze powierzchni grzewczej unika się cyrkulacji powietrza a zatem krążenia pyłków i kurzu. To jedna z najważniejszych zalet biorąc pod uwagę osoby uczulone.
Techniki montażu ogrzewania podłogowego wodnego i elektrycznego
Wodne ogrzewanie podłogowe wykonuje się z rur. Mogą być one zrobione z polietylenu sieciowanego, polipropylenu, polibutylenu lub mieszanek tworzyw sztucznych. Muszą być dobrze zamontowane aby nie wypłynęły lub uszkodziły się podczas tworzenia wylewki. Trzeba również dopasować długość instalacji do mocy pompy obiegowej.
Temperatura wody obniża się wraz z odległością od kotła grzewczego a cała podłoga powinna się rozgrzewać równomiernie. Przez to najpopularniejszymi są 2 rozkłady rur: meandrowy lub ślimakowy. Rozstaw rur powinien wynosić 10-30 cm. Unika się wtedy powstawania na powierzchni podłogi miejsc cieplejszych i chłodniejszych.
Przy elektrycznym ogrzewaniu za pomocą kabli grzejnych układamy właśnie ten materiał zamiast rur z wodą. Montaż rozpoczyna się puszką instalacyjną w ścianie. Co mniej więcej pół metra montuje się kabel do podłoża. Rozstaw kabli zależny jest od rodzaju posadzki i mocy samego kabla podawanej przez producenta. Dlatego ten produkt dopasowujemy zgodnie z jego przeznaczeniem do wielkości pomieszczenia które ma docelowo ogrzewać.
W przypadku zastosowania mat elektrycznych lub tych działających na zasadzie podczerwieni instalujemy je najczęściej bezpośrednio pod docelowym materiałem podłogowym (kaflami, panelami podłogowymi lub winylowymi czy podłogą drewnianą). Pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniego podkładu pod matą. Powinien tworzyć on ekran odbijający ciepło do góry. Po tym w zależności od wykończenia podłogi stosujemy chudą wylewkę i klej bądź podkłady pod podłogi pływające. Ważne aby nadawały się one do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.
Panele przy ogrzewaniu podłogowym
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na panele laminowane czy winylowe najważniejszym czynnikiem będzie to, czy producent posiada odpowiednią certyfikację produktu odnośnie użytku z systemami grzewczymi. Panel powinien posiadać odpowiednią gęstość aby z powodzeniem oddawać ciepło do pomieszczenia. Nadające się na ogrzewanie podłogowe są panele laminowane o grubościach od 7 do nawet 12 mm. W przypadku paneli winylowych będzie to większość dobrej jakości produktów ze względu na niską grubość i rdzeń panela o dużej gęstości. Musimy pamiętać tylko o odpowiednim użytku naszego ogrzewania. Produktów drewnopochodnych i podłóg drewnianych nie można gwałtownie przegrzać i trzeba przygotować je do sezonu grzewczego stopniowo zwiększając temperaturę aż do maksymalnej podanej przez producenta (nie można jej przekraczać gdyż podłoga może ulec wtedy wysuszeniu i zniszczeniu).
Ogrzewanie podłogowe – sklep Szczecin
W ofercie naszego sklepu znajdują się folie i maty grzewcze marki Heat Decor. Działają one na zasadzie podczerwieni i podłączane są do sieci elektrycznej. Zostały przetestowane z wszystkimi naszymi panelami podłogowymi, zarówno laminowanymi oraz winylowymi. System ten posiada kilka zalet w porównaniu do innych, między innymi:
- łatwy i szybki montaż
- brak “elektrosmogu”
- po przewierceniu maty instalacja traci tylko kilka cm powierzchni grzewczej i działa w dalszym ciągu bez większych problemów
- brak przeglądów technicznych
- 30 lat gwarancji na produkt
- system smart home
- możliwość połączenia z fotowoltaiką w celu zniwelowania większości kosztów energii
- montaż w podłodze, ścianie lub na suficie
Cały system grzewczy i jego komponenty dostępne są do zaprezentowania na żywo w naszym sklepie stacjonarnym Lamcoo – podłogi dla Ciebie: ul. Welecka 13 72-006 Mierzyn (Szczecin). Jesteśmy w stanie także przedstawić Państwu ofertę ogrzewania podłogowego przez internet na bazie projektów i szczegółowych wyliczeń dotyczących cen montażu i użytku.
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]