Ogrzewanie podłogowe oparte na technologii podczerwieni to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących wydajnych i komfortowych metod ogrzewania swojego domu. Choć w swojej naturze mamy skłonność do szukania okazji, oszczędność przy zakupie ogrzewania na podczerwień może niekoniecznie wyjść nam na dobre.

Czym jest ogrzewanie podłogowe na podczerwień?

Tradycyjne metody ogrzewania, takie jak grzejniki, wychodzą powoli z użycia, zastępowane nowoczesnymi i bardziej efektywnymi rozwiązaniami, w tym ogrzewaniem podłogowym na podczerwień. W tym systemie, specjalne folie grzewcze wbudowane są w podłogę, emitując promieniowanie podczerwone, które przenosi energię cieplną na najbliższe obiekty, w tym ludzi. Zaletą tej formy ogrzewania jest naprawdę wysoki komfort. Dzięki promieniowaniu odczuwalna przez nas temperatura jest wyższa niż rzeczywista temperatura w pomieszczeniu. Korzyści z ogrzewania na podczerwień jest oczywiście dużo więcej, a najważniejsze z nich wymieniliśmy w artykule 5 zalet ogrzewania na podczerwień Dream Heat.

Ogrzewanie na podczerwień występuje w postaci folii grzewczych oraz promienników na podczerwień. Promienniki to już z kolei urządzenia wolnostojące używane do emitowania ciepła w pomieszczeniu, zatem nie jest to w żaden sposób forma ogrzewania podłogowego, na którym to skupia się ten wpis.

Folie grzewcze są bardzo cienkim (poniżej 1mm) materiałem, wypełnionym pastą karbonową. Zasilone prądem za pomocą przewodów, emitują ciepło. Dzięki niewielkiej grubości znajdują idealne zastosowanie w montażu tuż pod pokryciem podłogowym, np. pod panelami, ale mogą być instalowane również pod wylewkę, a także w ścianach i sufitach.

 

Montaż dream heat lamcoo 3 600x450 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Montaż folii Dream Heat w domu jednorodzinnym

 

Folie grzewcze a maty grzewcze – różnice

Zdarza się, że folie grzewcze są mylone z matami grzewczymi. Są to jednak dwa zupełnie różne systemy grzewcze o odmiennych sposobach działania. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest budowa mat, która polega na zamocowanym na siatce przewodzie grzejnym. Maty grzewcze to dość popularne rozwiązanie stosowane najczęściej w łazienkach, a to za sprawą możliwości bezpośredniego klejenia na nich płytek.

Dlaczego nie warto oszczędzać na foliach grzewczych?

Folie grzewcze to w wielu przypadkach świetny wybór, ale znaczenie ma nie tylko wybór samej technologii, ale również konkretnego produktu. Zupełnie inny standard prezentują poszczególni producenci folii. Przed zakupem warto dociekać z czego składa się dana folia, jakie ma certyfikaty i jaką gwarancję otrzymamy po montażu.

Jeśli chodzi o budowę, jednym z wyznaczników jakości będzie cena produktu. Tańsze zamienniki folii grzewczych najczęściej oznaczają niższe koszty produkcji. Folia grzewcza to produkt, który mieści w sobie wiele warstw zabezpieczających, materiały przewodzące, pastę karbonową, laminaty odporne na termokurczliwość oraz izolatory. Jeśli folia grzewcza ma być wydajna i niezawodna, to również jej elementy muszą być wysokiej jakości. Folie wyższej klasy będą zatem droższe, ale z pewnością pozwolą cieszyć się niezawodnym ogrzewaniem przez długi okres czasu.

montaz folii grzewczych na podczerwien e1690986246457 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Montaż folii grzewczych na podczerwień

Musimy mieć świadomość, że materiały podłogowe których użyjemy mają swoją wytrzymałość termiczną i stałe ich przegrzewanie w przypadku podłóg drewnianych, drewnopochodnych czy nawet paneli winylowych wiąże się z możliwością pojawienia się defektów. Droższe maty, poddane odpowiednim testom i procesom certyfikacji posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed przekroczeniem szkodliwych temperatur (zarówno dla podłogi jak i użytkowników).

Może zdarzyć się więc tak, że posiadając znakomitą podłogę, ale stosując pod nią niskiej jakości folie grzewcze, przegrzejemy ją nie mając nawet świadomości takiego działania. W takim wypadku po zgłoszeniu reklamacji producent podłogi może z pełną mocą prawną odmówić nam naprawy posadzki w ramach gwarancji ze względu na błędy w użytkowaniu. Zostajemy więc w sytuacji gdzie musimy zakupić ponownie materiały podłogowe, materiały grzewcze oraz przeprowadzić cały montaż jeszcze raz.

 

Wycenę na system ogrzewania podłogowego można otrzymać kontaktując się z naszym działem sprzedaży poprzez formularz kontaktowy bądź drogą mailową: kontakt@lamcoo.pl

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA