Decydując się na ogrzewanie podłogowe mamy do wyboru wiele jego rodzajów. Można zdecydować się na ogrzewanie wodne, elektryczne bądź działające na zasadzie podczerwieni. W każdym z nich znajdziemy produkty z różnych półek cenowych jak i jakościowych. W tym tekście skupimy się na ostatnim rodzaju – ogrzewaniem foliami na podczerwień.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień

Cały system opiera się na prostym działaniu. Folie montowane pod posadzkę za pomocą fal podczerwonych ogrzewają materiał do którego przylegają, mogą być to na przykład panele podłogowe, płytki, panele winylowe lub gres. Dzięki temu nagrzany materiał z czasem oddaje ciepło do otoczenia. Jest to jedna z najzdrowszych form ogrzewania dla człowieka a dodatkowo nie powoduje ruchów powietrza jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania za pomocą grzejników.

Maty na podczerwień – różnice

Stosując maty na podczerwień musimy mieć świadomość, że na rynku istnieje dużo podobnych na pierwszy rzut oka produktów. Różnice w nich mogą być niezauważalne przez zwykłych konsumentów. Ważne, żeby nie mylić folii grzewczych na podczerwień z matami elektrycznymi starego typu, których budowa opiera się na sieci przewodów. Ich zasada działania oraz efektywność różni się znacząco.

Folie na podczerwień pomimo tego, że są z jednej rodziny produktowej mogą posiadać zupełnie inną specyfikację, miejsce przeznaczenia czy nawet różnić w tak podstawowych kwestiach jak ilość warstw lub system sterowania.

Dlaczego nie warto oszczędzać na ogrzewaniu?

Przeglądając internet można natknąć się na maty grzewcze w różnych zakresach cenowych. Zdarzają się produkty kosztujące 80 zł/m² a ceny kończą się nawet na 300-400 zł/m². Skąd więc takie różnice?

Podstawową jest samo wykonanie takiej maty. Trzeba umieścić w niej odpowiednią ilość materiału przewodzącego, warstwy zabezpieczające, odpowiedniej jakości laminaty odporne na termokurczliwość, izolatory oraz elementy grzewcze. Wszystko to musi być odpowiedniej jakości aby mieć pewność, że system ten posłuży bezawaryjnie przez wiele lat i będzie dla nas bezpieczny. Za jakością idzie też wzrost ceny produkcyjnej co automatycznie sprawia, że maty wyżej klasy będą po prostu kosztować trochę więcej.

Decydując się na rozwiązanie tego typu musimy mieć świadomość, że materiały podłogowe których użyjemy mają swoją wytrzymałość termiczną i stałe ich przegrzewanie w przypadku podłóg drewnianych czy nawet paneli winylowych wiąże się z możliwością pojawienia się defektów. Droższe maty, poddane odpowiednim testom i procesom certyfikacji posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed przekroczeniem szkodliwych temperatur (zarówno dla podłogi jak i użytkowników).

Może zdarzyć się więc tak, że posiadając drogą podłogę, ale stosując pod nią tanie maty grzewcze przegrzejemy ją nie mając nawet świadomości takiego działania. W takim wypadku po zgłoszeniu reklamacji producent podłogi może z pełną mocą prawną odmówić nam naprawy posadzki bezkosztowo ze względu na błędy w użytkowaniu. Zostajemy więc w sytuacji gdzie musimy zakupić ponownie materiały podłogowe, materiały grzewcze oraz przeprowadzić remont posadzki co wiąże się często z koniecznością opróżnienia pomieszczeń z mebli i wyposażenia.

Na stronie producenta folii marki Dream Heat znajdziemy takie informacje:

Solidna i wydajna folia grzewcza na podczerwień jest najczęściej zbudowana z węgla o starannie dobranym oporze elektrycznym oraz pasty aluminiowej. Powstaje w wyniku zastosowania technik drukarskich pozwalających aplikować je na materiał PET. W wyniku zasilenia taśmy prądowej na grafitowych paskach powstaje ciepło. Sama moc produktu jest ściśle zależna od odległości między tymi elementami, a zarazem ich szerokości. Ważna jest również ilość, a także jakość zastosowanego tworzywa węglowego.

Dobierając folię grzewczą, należy jednak zadbać, by wybrać model o odpowiedniej mocy znamionowej, która nie może być za niska. W przeciwnym razie czas nagrzewania do docelowej temperatury znacznie się wydłuży. Termoregulator powinien być wybrany tak, by moc materiału grzejnego stanowiła nie więcej niż 80% wynikającej z jego parametrów technicznych. Zapobiegnie to problemom ze sterowaniem oraz uszkodzeniu instalacji sterowania.”

Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca?

Jest to rozwiązanie nowoczesne, posiadające wiele zalet, stąd jest coraz częściej wybierane przez klientów indywidualnych jak i komercyjnych. Folia posiada wieloletnią żywotność, montowana przez autoryzowanych instalatorów w odpowiednich warunkach z powodzeniem będzie służyć przez kilkadziesiąt lat. Koszty zakupu całego systemu są porównywalne z tradycyjnym ogrzewaniem za pomocą grzejników i tańsze od wodnego ogrzewania podłogowego a posiadając fotowoltaikę koszty eksploatacji są zniwelowane do minimum. Całość jest praktycznie bezawaryjna i nie wymaga okresowych przeglądów. Jedyną rzeczą która może ulec zniszczeniu bez uszczerbku mechanicznego spowodowanego działaniem użytkownika są termostaty czyli elektroniczne sterowniki znajdujące się na ścianie. W takim wypadku jak każdą wadliwą część elektroniczną należy taki sterownik wymienić aby dalej cieszyć się prawidłowo działającym systemem ogrzewania.

Montaż dream heat lamcoo 3 600x450 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Montaż folii Dream Heat w domu jednorodzinnym

Dużą zaletą dobrej jakości folii grzewczych jest to, że nie musimy pokrywać całej powierzchni pomieszczeń w których umieścimy ogrzewanie. Do prawidłowego działania wystarczy pokrycie około 40% całości (w zależności od bilansu cieplnego budynku, przy słabej izolacji wartość ta może niewiele wzrosnąć). Dla przykładu, w nowym domu, wykonanym z zachowaniem wszelkich norm cieplnych o powierzchni 100m² użyjemy około 40 m² folii, głównie na szlakach komunikacyjnych. Jej wydajność pozwoli nam ogrzać cały dom pozostawiając nadal zapas energetyczny.

Przy naszych testach około 4 m² folii podniosły temperaturę w pomieszczeniu o powierzchni 80 metrów kwadratowych o 3 stopnie w ciągu kilku godzin od uruchomienia. To zdecydowanie pokazuje jak wydajny jest to system.

Dodatkowe informacje produktowe znajdują się w tym miejscu: 

Dream Heat Ogrzewanie Podłogowe

 

Wycenę oraz ofertę na system ogrzewania podłogowego można otrzymać kontaktując się z naszym działem sprzedaży poprzez formularz kontaktowy bądź drogą mailową: kontakt@lamcoo.pl

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

  • wersal galeria chateau de versailles 700x441 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Podłoga w jodełkę – historia jodełki, rodzaje wzorów i koszty

Podłoga w jodełkę to dziś bez wątpienia jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Chętnie sięgają po niego zarówno osoby samodzielnie urządzające mieszkanie, jak i projektantki i projektanci zajmujący się tym zawodowo. Czym tak właściwie wyróżnia się [...]

  • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Ogrzewanie podłogowe na podczerwień - dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA