W dzisiejszych czasach wybór materiałów do wystroju wnętrz jest znacznie łatwiejszy niż kiedyś. Na rynku znajduje się mnóstwo rozwiązań dekoracyjnych a do dyspozycji jest mnogość wzorów, kolorów i surowców z których możemy dowolnie wybierać idealne dla siebie produkty. Co jednak kiedy chcemy ozdobić ściany w sposób nieszablonowy? Z pomocą przychodzą panele podłogowe – montowane na ścianie.

Przygotowanie ściany

Przed przystąpieniem do montażu paneli na ścianach należy przede wszystkim sprawdzić nośność ściany. Pamiętać należy, że mamy tu do czynienia z materiałami które z założenia przeznaczone są do powierzchni poziomych. Większość ścian nośnych i mocne ściany działowe spokojnie nadadzą się do zamontowania na nich paneli. Unikać należy za to cienkich ścianek działowych np. z płyt gipsowo kartonowych.

Najlepiej przeprowadzać montaż na prostej i suchej ścianie. Należy unikać montażu po świeżym malowaniu a przed montażem paneli powierzchnię ściany zalecamy zagruntować. W większości przypadków panele montować będziemy na “szkielecie” z drewna lub mocnych profilach metalowych więc ważne jest żeby w przestrzeni między panelem a ścianą nie zbierała się wilgoć. 

Jak położyć panele na ścianie?

Na ścianie panele możemy montować w orientacji poziomej lub pionowej w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Pionowe położenie paneli optycznie doda trochę wysokości do naszego pomieszczenia a poziome je wydłuży.

Aby mieć pewność, że panele będą trzymać się na stałe nie stwarzając żadnego zagrożenia dla osób przebywających w pomieszczeniu najlepiej będzie zastosować drewniane lub metalowe profile które przykręcimy do ściany na duże kołki. Odległość profili od siebie nie powinna przekraczać kilkudziesięciu cm. Im gęstsze ułożenie zastosujemy tym większą przyczepność paneli uzyskamy. Montując panele w taki sposób należy użyć śrub lub gwoździ które wkręcamy lub wbijamy w zamki panela na łączeniu z profilem tak aby swobodnie łączyć ze sobą panele, to znaczy, że główka wkrętów lub gwoździ nie może wystawać na powierzchnię zamka. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby panele podłogowe lub panele winylowe po prostu kleić do zagruntowanej ściany. Trzeba jednak sprawdzić czy na pewno sam klej wystarczy żeby utrzymać podłogę na pionowej powierzchni. Najłatwiej zrobić to na zasadzie mocowania całych rzędów na ziemi po czym przy zastosowaniu dobrej jakości kleju montażowego naklejać rzędami na ścianę. Dobrym sposobem jest także zakotwiczenie płyty OSB do ściany a następnie przykręcenie lub przyklejenie (bądź połączenie obu technik) do niej paneli. Wtedy mamy pewność, że nawet grubsze i cięższe panele podłogowe nie będą stanowić problemu aby ozdabiać nam ścianę.

Jakie panele do montażu na ścianę?

Tak naprawdę to jakie panele zastosujemy zależy tylko od naszego gustu. Możemy zdecydować się na panele laminowane lub panele winylowe. Winylowe panele zaczynają się już od 2-3 mm grubości więc będą materiałem lżejszym niż laminat. Dzięki temu będą dobre do montażu nawet w miejscu gdzie z jakichś względów nie damy rady zamontować grubszych paneli laminowanych. Panele laminowane za to częściej posiadają ładne struktury drewna i występują w wielu wybarwieniach. Najczęściej do ściany wybiera się modele o grubości około 8mm. Daje to odpowiednią wytrzymałość a zarazem nie obciąża zbytnio konstrukcji.

Z racji tego, że każdy projekt jest indywidualny nasz zespół chętnie odpowie na wszystkie techniczne pytania jak również pomoże dobrać odpowiedni produkt.

KONTAKT

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Panele podłogowe montowane na ścianie

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Panele podłogowe montowane na ścianie

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Panele podłogowe montowane na ścianie

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA