Panele z fugą, a właściwie v-fugą bo to prawidłowa nazwa frezowanych boków panela, to już standard wśród większości producentów na rynku, szczególnie tych zajmujących się panelami przeznaczonymi do montażu metodą pływającą. V-fuga może występować w różnych konfiguracjach i wariantach w zależności od producenta i jego możliwości technologicznych.
Czym jest v-fuga?
Panele z v-fugą to po prostu wersja paneli z frezowanymi bokami. Dzięki temu, efekt końcowy jest chociażby bardziej zbliżony do podłogi drewnianej. Rowek ma kształt litery V i może występować w wersji dwustronnej, czyli z frezami znajdującymi się na długich bokach paneli, bądź też czterostronnej, czyli z frezami zarówno na długich i krótkich bokach. W większości modeli fugi są w kolorze panelu ale występują też takie, które maja fugi specjalnie barwione na bardziej kontrastujący odcień, np. ciemny.
Do czego służy V-fuga w panelach?
Panele nie posiadające v-fugi, łącząc się ze sobą tworzą płaską taflę i ciężko jest na pierwszy rzut oka odróżnić poszczególne deski. Wizualnie podłoga sprawia wrażenie jednolitej. Panele laminowane, winylowe, a nawet deski hybrydowe pozbawione frezów to rozwiązanie nie tylko mniej atrakcyjne dla wielu osób, ale przede wszystkim mniej bezpieczne dla żywotności całej podłogi.
Jeśli zakupione przez nas panele nie posiadają wbudowanej v-fugi, pierwsze problemy możemy napotkać już w trakcie ich montażu. Jeśli uszkodzimy krawędź panelu (a uszkodzenie takie może być słabo widoczne) istnieje zagrożenie, że z czasem warstwa wierzchnia w miejscu powstałego defektu będzie się stopniowo wyłamywać. Najczęściej taka drobna szczelina jest także idealnym miejscem do gromadzenia brudu, zatem będzie to bez wątpienia kłuło nasz wzrok.
Jednak takie uszkodzenia mogą wystąpić nie tylko w trakcie montażu, a nawet podczas codziennego użytkowania podłogi. Na przykład przesuwając mebel po podłodze, istnieje spora szansa, że zahaczymy nim o delikatnie wysuniętą w górę, niefrezowaną krawędź panelu, a włożony w tę czynność wysiłek sprawi, że dość łatwo odłamiemy kawałek warstwy wierzchniej, odsłaniając często tym samym wnętrze panelu. Właśnie przed takimi zagrożeniami chroni nasze panele v-fuga.
Dodatkowym atutem v-fugi jest zwiększona odporność na wilgoć i zachlapania. Dzieje się tak, ponieważ realnie łączenia paneli z v-fugą są szczelniejsze w porównaniu z panelami bez jakichkolwiek frezowań. Dzięki temu nasza podłoga jest lepiej chroniona przed przedostawaniem się wody w głąb, co byłoby szczególnie niebezpieczne w przypadku paneli laminowanych.
Utrzymanie czystości a fuga w panelach
Wielu klientów przedstawia swoje obawy przy tego rodzaju panelach w odniesieniu do utrzymania czystości. Istnieje mit, że w rowkach zbiera się nadmierna ilość brudu. Prawdą jest, że panele z v-fugą nie powodują żadnych problemów z utrzymaniem czystości. Zwyczajne odkurzanie i mycie wystarczy, aby w pełni cieszyć się naturalnym wyglądem naszej podłogi przez wiele lat.
V-fuga w odróżnieniu od klasycznej fugi w przypadku płytek ceramicznych NIE ciemnieje z czasem oraz nie ma wpływu na użytkowanie podłogi. Jest to po prostu specjalnie zabezpieczona i przycięta pod odpowiednim kątem integralna część panelu.
1. Panele bez v-fugi
2. Panele z v-fugą w kolorze panela
3. Panele z v-fugą w ciemnym kolorze
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]