Panele z fugą, a właściwie v-fugą bo to prawidłowa nazwa frezowanych boków panela to już standard u większości producentów na rynku. Może występować w różnych konfiguracjach i wariantach w zależności od producenta i jego możliwości technologicznych.

Czym jest v-fuga?

Panele z v-fugą to po prostu wersja paneli z frezowanymi bokami laminatu. Dzięki temu, po położeniu uzyskujemy efekt podłogi drewnianej. Rowek ma kształt litery V i może występować w wersji dwustronnej bądź czterostronnej. W większości modeli fugi są w kolorze panela ale występują też takie z fugami ciemniejszymi lub jaśniejszymi niż panel.

Panele nie posiadające v-fugi łącząc się ze sobą tworzą płaską taflę i ciężko jest na pierwszy rzut oka odróżnić poszczególne deski. Przy montażu takich paneli może pojawić się problem gdy uszkodzi się warstwa laminatu na krawędzi panela a co gorsze możemy nawet nie zauważyć mikrouszkodzeń na pierwszy rzut oka. Wtedy z czasem w miejscu uszkodzenia panel będzie szybciej tracił swoje walory wizualne ścierając się bądź stworzy się “naturalna” fuga gdy brud dostanie się pod wierzchnią warstwę ochronną. V-fuga sprawia, że panele łączą się ze sobą pod warstwą laminatu a sama technologia tworzenia jej zabezpiecza górną warstwę paneli od mikrouszkodzeń.

Utrzymanie czystości – fuga w panelach

Wielu klientów przedstawia swoje obawy przy tego rodzaju panelach w odniesieniu do utrzymania czystości. Istnieje mit, że w rowkach zbiera się nadmierna ilość brudu. A prawdą jest, że panele z v-fugą nie powodują żadnych problemów przy sprzątaniu. Zwyczajne odkurzanie i mycie wystarcza aby w pełni cieszyć się naturalnym wyglądem naszej podłogi.

V-fuga w odróżnieniu od klasycznej fugi w przypadku płytek ceramicznych NIE ciemnieje z czasem oraz nie ma wpływu na użytkowanie podłogi. Jest to po prostu specjalnie zabezpieczona i przycięta pod odpowiednim kątem integralna część panela laminowanego.

                                               1. Panele bez v-fugi

Panele bez fugi lamcoo 600x338 - Panele podłogowe z fugą

                                                  2. Panele z v-fugą w kolorze panela

Panele z v fugą w kolorze lamcoo 600x338 - Panele podłogowe z fugą

                                                  3. Panele z v-fugą w ciemnym kolorze

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU