Drewniana podłoga to jeden z najstarszych rodzajów pokryć podłogowych. Miłośnicy podłóg z drewna doceniają je za unikalny wzór każdej z desek, komfortową i ciepłą powierzchnię oraz klasyczny charakter. Wnętrza zaopatrzone w podłogę drewnianą zyskują ponadczasowy wdzięk i elegancję, dzięki czemu mogą nas zachwycać przez długie lata. To sprawia, że podłogi z naturalnego drewna są wciąż uwielbiane i bardzo chętnie wybierane mimo upływających lat i  pojawiania się coraz to nowszych rodzajów, również atrakcyjnych pokryć podłogowych.

Rodzaje podłóg drewnianych

Przez setki lat stosowania podłóg drewnianych we wnętrzach, powstały określone techniki ich układania, które pozostają niezmienne nawet do dzisiaj. W związku z tym możemy wyróżnić następujące rodzaje podłóg drewnianych:

Parkiet – układany jest z niewielkich klepek, najczęściej we wzory takie jak jodełka, szachownica, cegiełka. Dużo rzadziej możemy się spotkać z kasetonami, które są najbardziej skomplikowanymi wzorami. Należą do nich np. parkiet wersalski, parkiet chantilly, parkiet renesansowy itd. Parkiet niewątpliwie urzeka nas wzorami pięknie zdobiącymi nasze wnętrze, ale przyciąga ze względu na charakter i skojarzenia jakie przywodzi. Pierwsze parkiety pojawiały się w pałacowych komnatach i salach, dzięki czemu przez długi czas były zarezerwowane jedynie dla bogatej arystokracji, a w efekcie nawet dziś kojarzą się jako drogie wykończenie wnętrza. Najczęściej wybieranym drewnem do tego rodzaju podłóg jest dąb i jesion.

Deska lita – jakość i wygląd podłogi w takim przypadku zależy od rodzaju i klasy drewna. Lite drewno nie powinno mieć sęków czy spękań, które mogłyby z czasem się powiększać i prowadzić do uszkodzenia podłogi. Jako lite deski podłogowe najlepiej nadaje się drewno dębowe, jesionowe, bądź też egzotyczne gatunki. Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj podłogi musimy liczyć się z dużym kosztem materiału. Montaż przeprowadzany jest za pomocą kleju metodą pióro-wpust.

Deska barlinecka (trójwarstwowa) – składa się z trzech warstw drewna w konstrukcji krzyżowej. Ozdobna warstwa wierzchnia odpowiada za wygląd i wytrzymałość na zużycie naszej podłogi. Środkowa warstwa (najczęściej układana poprzecznie) zapewnia elastyczność i stabilność podłogi. Dolna warstwa nazywa się przeciwprężną. Jest ona często wykonana z mniej twardego drewna, np. gatunków drewna iglastego. Dzięki temu deska warstwowa będzie rozwiązaniem tańszym niż deska lita.

Deska dwuwarstwowa – jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch warstw: warstwy użytkowej oraz warstwy sklejki. Dzięki temu warstwa wierzchnia ma większą grubość w porównaniu z deską barlinecką.

deska dwuwarstwowa drewniana mazurska deska - Podłogi drewniane - co musisz wiedzieć przed zakupem. Rodzaje i zalety

Właściwości podłóg drewnianych

Na finalny wygląd i właściwości naszej podłogi drewnianej mają takie czynniki jak grubość i budowa desek oraz klasa i gatunek drewna. 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na warstwę wierzchnią podłogi, ponieważ im grubszą warstwę użytkową będzie posiadała nasza podłoga drewniana, tym głębsze prace renowacyjne (cyklinowanie) będziemy mogli na niej przeprowadzić. Odpowiednio gruba warstwa użytkowa pozwoli również uchronić naszą podłogę przed powstawaniem wgnieceń sięgających warstwy bazowej (takie uszkodzenia nie są możliwe do usunięcia poprzez samo szlifowanie). 

Niektóre z podłóg drewnianych nadają się również na ogrzewanie podłogowe, choć ich opór cieplny zawsze będzie wyższy w porównaniu z panelami laminowanymi i winylowymi. Należą do nich deski warstwowe, które w porównaniu z deskami litymi będą dużo lepiej przewodzić ciepło. Przy zakupie warto sprawdzić czy producent podłogi na pewno potwierdza możliwość zamontowania jej na systemie ogrzewania podłogowego oraz czy udziela w takim przypadku gwarancji. Wszystkie informacje, w tym również wartość oporu cieplnego, powinny znajdować się w karcie technicznej oraz karcie gwarancyjnej.

Podłogę drewnianą możemy zamontować w systemie pływającym (na pióro-wpust) lub klejonym, z użyciem przeznaczonych do tego celu klejów. 

Deska trójwarstwowa – zalety

Jedną z głównych zalet podłogi wielowarstwowej jest jej wysoka stabilność wymiarowa, czyli zdolność podłogi do zachowania swoich właściwości i wymiarów pomimo oddziaływania na nią zmiennych czynników zewnętrznych np. zmiany temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Stosunkowo niewielkie rozszerzanie i kurczenie się desek jest właśnie zasługą warstwowej konstrukcji. 

Deski warstwowe są najczęściej wyposażone w system montażowy pióro-wpust, który ułatwia i przyspiesza montaż.

Do korzyści możemy zaliczyć także możliwość wielokrotnych renowacji, polegających na szlifowaniu oraz odnowieniu warstwy olejowosku lub lakieru. Im grubszą warstwę wierzchnią posiada nasza podłoga, tym więcej cykli renowacyjnych możemy na niej przeprowadzić. W przypadku produktów z wyższej półki będziemy mogli powtórzyć cyklinowanie nawet do 10 razy. Pozwoli to wydłużyć żywotność naszej podłogi nawet do kilkudziesięciu lat. Przeczytaj nasz poradnik: Jak dbać o drewnianą podłogę?

cyklinowanie parkietu w jodelke - Podłogi drewniane - co musisz wiedzieć przed zakupem. Rodzaje i zalety

Cyklinowanie parkietu

 

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących podłóg drewnianych zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami:

KONTAKT

 

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • podklad pod panele jaki wybrac 700x441 - Podłogi drewniane - co musisz wiedzieć przed zakupem. Rodzaje i zalety

Podkład pod panele  – czym jest i jaki wybrać?

Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]

  • jak zmierzyc drzwi wewnetrzne instrukcja 700x441 - Podłogi drewniane - co musisz wiedzieć przed zakupem. Rodzaje i zalety

Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]

  • jak przygotowac posadzke przed montazem paneli winylowych 700x441 - Podłogi drewniane - co musisz wiedzieć przed zakupem. Rodzaje i zalety

Jak przygotować posadzkę pod montaż paneli winylowych i laminowanych?

Odpowiednie przygotowanie posadzki przed montażem jest ważne zarówno w przypadku paneli winylowych jak i laminowanych. Pozwoli to na wyeliminowanie późniejszych problemów, które z dużym prawdopodobieństwem mogłyby wystąpić gdybyśmy pominęli ważne kroki. Jak sprawdzić równość posadzki? [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA