Chyba najbardziej rozpoznawalnym i charakterystycznym spośród wszystkich stylów jest styl klasyczny. Istniejąc już cztery stulecia przybiera on coraz to nowe formy, dopasowując się do aktualnych trendów i ludzi. Nic więc dziwnego, że styl ten jeszcze nie wygasł, a niemal pewne jest, że jego świetność szybko nie minie.
Styl Klasyczny – historia
Narodziny tego stylu dokonały się w XVII wieku we Francji. Miejsce to oczywiście nikogo nie dziwi, bo jak wiadomo, właśnie Francja była niegdyś przez długi czas światową stolicą kultury. Dobrobyt tamtejszych artystów pod opieką króla, doprowadził do powstania stylu nieco bardziej szykownego i eleganckiego. Inspiracją podobnie jak w przypadku renesansu, była kultura antyczna starożytnego Rzymu i Grecji. Pierwszymi wnętrzami w stylu klasycznym były pałace, co niewątpliwie miało duży wpływ na jego charakter, który kojarzony jest z bogactwem i elegancją. Migracja stylu klasycznego do innych krajów takich jak Anglia i Rosja doprowadziła do powstania nowych odłamów. Wkrótce potem stał się on dominującym nurtem we wnętrzach na całym świecie, co pozostało niezmienne przez długi okres.
Styl Klasyczny – charakterystyka
Styl klasyczny stanowczo odrzuca przesyt, stawiając tym samym przede wszystkim na harmonię. Klasyczne wnętrze powinno być stonowane zarówno pod względem mebli, ozdób jak i kolorów. Obecnie najlepszym wyborem może okazać się delikatne połączenie stylu klasycznego z odrobiną nowoczesności. Sprawdzi się ono szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Choć styl ten lubi przestrzeń, możliwe jest wprowadzenie go także do mieszkania. Warto wtedy się postarać, by nie zatłoczyć pokoju zbyt dużą ilością dodatków lub meblami o sporych gabarytach, a także, by nie stosować ciemnych kolorów, które pomniejszą dodatkowo przestrzeń. Znanym sposobem na optyczne powiększenie pokoju jest umieszczenie na ścianach luster. Elegancka rama lustra posłuży dodatkowo jako bardzo trafiona ozdoba.
Charakterystycznymi cechami stylu klasycznego, które pozostają aktualne w dzisiejszych aranżacjach to nieustannie sztukateria ścienna i sufitowa, materiały wysokiej jakości, ozdoby i obrazy. Meble zaś wybrać możemy bardziej rustykalne o wyszukanych wzorach jak i nowoczesne w prostych bryłach. Ważne by nie wprowadzić zamieszania zastosowaniem każdego mebla w innej stylistyce. Ozdoby takie jak rzeźby i lampy spokojnie można dobierać bardziej nowoczesne, antyczne i rustykalne. Pomieszanie ich może przynieść ciekawy, ekstrawagancki efekt.
Kolorystyka dla klasycznego wnętrza zdecydowanie powinna odbiegać od agresywnych barw i zbyt mocnego kontrastu. Paletę barw warto więc przemyśleć opierając się o bezpieczne dla tego stylu kolory takie jak brązy, beże, odcienie żółtego, niebieskiego i zielonego. Jak zawsze pomocne są biel i czerń, które znajdują zastosowanie w niemal każdym wnętrzu i aranżacji.
Jaka podłoga do Stylu Klasycznego?
Jak zwykle sprawdzą się tu podłogi drewniane, jednak ich kolorystyka jest nieco bardziej ograniczona jeśli chcemy pozostać wierni koncepcji stylu klasycznego. Aby wpasować się w ramy tego stylu warto zdecydować się na naturalne odcienie drewna, zarówno jaśniejsze jak i ciemniejsze. Świetnym rozwiązaniem będzie układ w jodełkę, który doda wnętrzu jeszcze więcej elegancji i szyku. Do nieco bardziej luźnego wnętrza nadadzą się także panele dobrej jakości w imitacji drewna. Do korytarzy, łazienek i kuchni pięknie będą się komponować płytki kamienne z połyskiem. Tak zaaranżowane pomieszczenie z pewnością będzie podziwiane przez gości, a także będzie napawać oczy domowników na co dzień. W pokojach dziennych idealnym zwieńczeniem wystroju będą dobrze dopasowane dywany. Poniżej znajdują się nasze propozycje podłóg do wnętrz klasycznych.
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]