Nowoczesne podłogi winylowe występują na Polskim rynku w różnych formach. Mogą przypominać długie deski drewniane albo proste łazienkowe płytki. W zależności od sposobu montażu posiadają też różne grubości. Różnice między modelami mogą być naprawdę znaczące.
Wymiary i warianty podłóg winylowych
Podłogi winylowe najczęściej błędnie kojarzone są z gumolitem lub linoleum, do Polski weszły już w latach 60-tych w formie wykładzin. Wraz z rozwojem technologii, nie przypominają już w niczym swoich historycznych odpowiedników. Nowoczesne panele winylowe są skonstruowane warstwowo, często z kamiennym rdzeniem wzmacniającym całą podłogę i zintegrowanymi podkładami wyciszającymi. Mają bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia i są całkowicie wodoodporne. Do tego idealnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym, np. Dream Heat.
Biorąc pod uwagę, że panele winylowe mogą przypominać płytki lub deski drewniane będą się one różnić wymiarami. Dla przykładu płytkowe panele marki Alsafloor występują w wymiarach 612 x 304 mm a ta sama kolekcja w formie desek to 1237 x 225 mm.
Winyle tak jak panele laminowane mogą wystąpić w formie desek długich mając 1524 x 228 mm tak jak wygląda to w przypadku marki Camino lub 1523 x 228,6 mm w przypadku marki LG Hausys.
Marka Vortis także wprowadziła do oferty różnorodność wymiarową i formę kafli znajdziemy tu jako prostokąt 914 x 457 mm a formę desek 1220 x 180 mm. Taki sam wymiar desek posiadają panele Nomad Flo.
Grubość paneli winylowych
Jeszcze kilka lat temu niemal wszystkie panele charakteryzowały się bardzo małą grubością i wręcz niemożliwe było znalezienie paneli winylowych grubszych niż 8mm. W międzyczasie winyle przeszły małą rewolucję i wszystkie ich parametry poprawiły się. Ich rosnąca popularność sprawiła, że grubość między 6 mm a 8 mm stała się standardem, a górna granica grubości jaką osiągnięto to aż 15 mm (sprawdź 15mm panele winylowe XL-END w naszym sklepie). Klejone panele winylowe będą troszkę chudsze od swoich odpowiedników z zamkiem, montowanych na zatrzask jako podłoga pływająca. W przypadku modeli z podkładem zintegrowanym możemy znaleźć grubości 6 – 8 mm, przykładem takich winyli są panele marek Camino, COREtec, Parquetvinyl,.
Podsumowanie
Camino – 1524 x 228 mm Grubość: 8 mm
LG Hausys – 1523 x 228,6 mm Grubość: 6 mm
Alsafloor Ideal – 1237 x 225 mm lub 612 x 304 mm Grubość: 5,5 mm
The Floor – 1500 x 203 mm Grubość: 5 mm
Nomad Flo – 1220 x 180 mm Grubość: 6 mm
COREtec – tutaj znajdziemy najszerszy zakres grubości i wymiarów. Będą to długości 610 – 2100 mm oraz grubości od 6 mm do 15 mm.
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]