Różnica między panelami podłogowymi nie sprowadza się tylko do wyglądu ale również do ich właściwości użytkowych. Decydując się na kupno warto sprawdzić parametry paneli aby najlepiej dopasować je do swoich wymagań. Również grubość panela będzie miała znaczenie przy późniejszym użytkowaniu podłogi.

Na co wpływa grubość paneli

Grubość paneli poza oczywistym wpływem na wysokość skończonej podłogi ma też realny wpływ na trwałość i wytrzymałość paneli podłogowych. W sklepach znajdziemy panele zaczynające się od 6 mm a kończące na 12 mm czy nawet 15 mm. Najczęściej wybieraną grubością do mieszkań będzie zakres od 8 mm do 12 mm.

Wraz z grubością musimy zwrócić uwagę na płytę bazową panela. Najważniejsze by była to odpowiedniej gęstości płyta HDF. Wtedy mamy pewność, że panele nawet przy intensywnym użytkowaniu nie będą pracowały zbyt mocno wypaczając podłogę.

Jak dobrać grubość paneli podłogowych

Kiedy myślimy o potrzebach danego pomieszczenia, w pierwszej kolejności musimy określić natężenie ruchu. Z tego powodu grubsze, bardziej wytrzymałe panele powinniśmy zastosować w przedpokoju i kuchni, w porównaniu np. do sypialni. Zazwyczaj kierujemy się przy wyborze klasą ścieralności (najwyższe klasy to AC5 i AC6) ale najczęściej idzie to w parze i im grubsze są panele tym wyższa jest także ich klasa ścieralności i użyteczności.

Więcej o klasach paneli można przeczytać tu: Klasyfikacja paneli podłogowych.

Grubsze panele podłogowe wpływają także na aspekt akustyczny, z racji większej wagi lepiej przylegają do podłoża niwelując efekt odbitego dźwięku. Posiadają też większą odporność na obciążenia (np. ciężkimi meblami). Zawsze przy wyborze podłogi należy brać pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Istotną informacją również jest fakt, że na jej całkowitą wysokość wpływa także grubość zastosowanego podkładu i musimy o tym pamiętać. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy chcemy połączyć panele z innym rodzajem podłogi bezprogowo.

Grube panele a ogrzewanie podłogowe

Czasami słyszy się przeświadczenie, że grubsze panele podłogowe nie nadają się na ogrzewanie podłogowe. To nieprawda. Głównym czynnikiem określającym czy dany panel współgra z ogrzewaniem podłogowych jest opór cieplny dostępny na kartach technicznych produktów. W niektórych przypadkach czasami grubszy panel posiada mniejszy opór cieplny od tego o mniejszej grubości ze względu na swoją budowę. Duże znaczenie przy ogrzewaniu podłogowym ma zastosowanie odpowiedniego do tego celu podkładu pod panele.

Więcej o ogrzewaniu podłogowym i zakupie systemu ogrzewania na podczerwień można przeczytać w tym miejscu: Ogrzewanie Dream Heat.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • logotlo 700x441 - Grubość paneli podłogowych

Nowość! Podłogi hybrydowe Diamett w Lamcoo

Do naszej oferty trafił produkt, którego brakowało nam niemal od zawsze. Nasi klienci od zawsze dzielili się na zwolenników paneli laminowanych, winylowych oraz podłóg drewnianych. Dziś jednak każdy z nich ma szansę pójść na kompromis [...]

  • Sklep z panelami Santocka Szczecin 700x441 - Grubość paneli podłogowych

Otwarcie nowego sklepu Lamcoo

Po długiej działalności naszego sklepu nadszedł czas na poważne zmiany. 4 listopada 2021 otworzyliśmy nasz drugi, wymarzony salon z panelami.  Klienci naszego sklepu przy ul. Weleckiej 13 na Mierzynie mieli okazję być świadkami jak rośnie [...]

  • najlepsze panele podłogowe w Warszawie Lamcoo 700x441 - Grubość paneli podłogowych

Najlepsze podłogi 2021 roku

2021 był dla branży budowlanej i wykończeniowej rokiem niezwykle intensywnym, nie pozostając dłużnym swoim poprzednikom. W ciągu ostatnich miesięcy obsłużyliśmy i doradziliśmy niezliczonej liczbie klientów. W efekcie naszła nas refleksja i uznaliśmy, że warto [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA