Różnica między panelami podłogowymi nie sprowadza się tylko do wyglądu ale również do ich właściwości użytkowych. Decydując się na kupno warto sprawdzić parametry paneli aby najlepiej dopasować je do swoich wymagań. Również grubość panela będzie miała znaczenie przy późniejszym użytkowaniu podłogi.

Na co wpływa grubość paneli

Grubość paneli poza oczywistym wpływem na wysokość skończonej podłogi ma też realny wpływ na trwałość i wytrzymałość paneli podłogowych. W sklepach znajdziemy panele zaczynające się od 6 mm a kończące na 12 mm czy nawet 15 mm. Najczęściej wybieraną grubością do mieszkań będzie zakres od 8 mm do 12 mm.

Wraz z grubością musimy zwrócić uwagę na płytę bazową panela. Najważniejsze by była to odpowiedniej gęstości płyta HDF. Wtedy mamy pewność, że panele nawet przy intensywnym użytkowaniu nie będą pracowały zbyt mocno wypaczając podłogę.

Jak dobrać grubość paneli podłogowych

Kiedy myślimy o potrzebach danego pomieszczenia, w pierwszej kolejności musimy określić natężenie ruchu. Z tego powodu grubsze, bardziej wytrzymałe panele powinniśmy zastosować w przedpokoju i kuchni, w porównaniu np. do sypialni. Zazwyczaj kierujemy się przy wyborze klasą ścieralności (najwyższe klasy to AC5 i AC6) ale najczęściej idzie to w parze i im grubsze są panele tym wyższa jest także ich klasa ścieralności i użyteczności.

Więcej o klasach paneli można przeczytać tu: Klasyfikacja paneli podłogowych.

Grubsze panele podłogowe wpływają także na aspekt akustyczny, z racji większej wagi lepiej przylegają do podłoża niwelując efekt odbitego dźwięku. Posiadają też większą odporność na obciążenia (np. ciężkimi meblami). Zawsze przy wyborze podłogi należy brać pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Istotną informacją również jest fakt, że na jej całkowitą wysokość wpływa także grubość zastosowanego podkładu i musimy o tym pamiętać. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy chcemy połączyć panele z innym rodzajem podłogi bezprogowo.

Grube panele a ogrzewanie podłogowe

Czasami słyszy się przeświadczenie, że grubsze panele podłogowe nie nadają się na ogrzewanie podłogowe. To nieprawda. Głównym czynnikiem określającym czy dany panel współgra z ogrzewaniem podłogowych jest opór cieplny dostępny na kartach technicznych produktów. W niektórych przypadkach czasami grubszy panel posiada mniejszy opór cieplny od tego o mniejszej grubości ze względu na swoją budowę. Duże znaczenie przy ogrzewaniu podłogowym ma zastosowanie odpowiedniego do tego celu podkładu pod panele.

Więcej o ogrzewaniu podłogowym i zakupie systemu ogrzewania na podczerwień można przeczytać w tym miejscu: Ogrzewanie Dream Heat.

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • drzwi przesuwne porta szczecin 700x441 - Grubość paneli podłogowych

Drzwi przesuwne – wszystko co musisz wiedzieć

Drzwi przesuwne mają swoich zwolenników wśród osób uwielbiających ergonomiczne rozwiązania, a także wśród miłośników stylów loftowych lub minimalistycznych. Jeśli należysz do którejś z tych grup lub po prostu chcesz bliżej poznać fenomen systemów przesuwnych, zapraszamy [...]

  • porownanie drzwi lewych i prawych 1 700x441 - Grubość paneli podłogowych

Drzwi prawe czy lewe? Jak je rozpoznać? Kierunki otwierania drzwi

Jeśli miałeś kiedyś okazję wybierać drzwi do swojego domu lub mieszkania, wiesz zapewne, jak dużej precyzji to wymaga. Musimy nie tylko odpowiednio dopasować szerokość i wysokość skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, ale również wiele innych parametrów, [...]

  • drzwi przylgowe a bezprzylgowe - Grubość paneli podłogowych

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – jakie wybrać?

Czy zdarzyło ci się kiedyś spotkać z takim pojęciem jak drzwi przylgowe lub bezprzylgowe? Większość osób być może nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia takich słów w słowniku projektantów wnętrz. W tym artykule spieszymy [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA