Bardzo często wprowadzając się do nowego mieszkania czy domu nie mamy możliwości samodzielnego wyboru drzwi zewnętrznych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku drzwi wewnętrznych. Projektując własne cztery kąty szybko dojdziemy do wniosku, że odpowiednie drzwi to kluczowy element każdego wnętrza.

 

 

 

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakie drzwi wybrać do wnętrza
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi
  • Czym są drzwi przylgowe, bezprzylgowe i jakie są między nimi różnice

 

Drzwi łazienkowe

Łazienka oraz toaleta to miejsca, które wymagają wyjątkowej prywatności, dlatego zamontowanie w nich przeszklonych drzwi  nie jest najlepszym pomysłem. Miejmy na uwadze komfort nie tylko domowników, ale także odwiedzających nas gości. Z tego też względu najlepiej postawić na drzwi pełne, bez przeszkleń. Wyjątkiem są drzwi o bardzo małych wymiarach szklanych elementów, lub o wyjątkowo małej ich przejrzystości. Istotne jest także, by drzwi łazienkowe zapewniały odpowiednią wentylację. Na szczęście wybór elementów wentylacyjnych jest dosyć szeroki, co pozwala na dokładniejsze spersonalizowanie skrzydeł drzwiowych. W tym celu wykorzystywane są kratki wentylacyjne, tuleje oraz szczeliny wentylacyjne. Dziś coraz częściej sięga się po to ostatnie rozwiązanie, gdyż szczelina potrafi nadać minimalistyczny, a także nieco nowoczesny wygląd. Prawidłowa cyrkulacja powietrza w tym pomieszczeniu przynosi wiele zalet takich jak szybsze schnięcie ręczników i mniejsze ryzyko występowania problemów z wilgocią, w tym grzyba. Chcąc zapewnić wszystkim korzystającym jeszcze większy komfort i prywatność, radzimy zakup jeszcze jednego elementu, a mianowicie zamka. Może to być nawet najprostszy zamek, najlepiej z pokrętłem, pozwalający zamknąć się od środka.

 

drzwi szczelina wentylacyjna 600x501 - Co musisz wiedzieć przed wyborem drzwi?

Szczelina drzwiowa Porta

tuleje wentylacyjne 600x503 - Co musisz wiedzieć przed wyborem drzwi?

Tuleje drzwiowe Porta

Ościeżnica

Nieodłączną częścią drzwi jest ościeżnica, zwana też potocznie framugą. Większość osób przy wyborze drzwi skupia się na samych skrzydłach drzwiowych, podczas gdy ościeżnica jest równie ważna, chociażby ze względów estetycznych. Nieodpowiednie dobranie tego elementu może zaburzyć tworzoną przez nas aranżację. Ważne jest tu dobranie koloru nie tylko w oparciu o samo skrzydło, ale przede wszystkim o listwy przypodłogowe oraz podłogę. Najbezpieczniejszym i najczęściej stosowanym sposobem jest takie skomponowanie tych elementów, by ościeżnica razem z listwami tworzyła wizualnie całość.

Co wpływa na cenę drzwi?

Myśląc nad zakupem drzwi, musimy pamiętać, że na ich koszt wpływa nie tylko cena samych skrzydeł drzwiowych, ale również pozostałych elementów takich jak ościeżnica, klamki, zawiasy, zamki, a także chociażby usługi montażu. Decydując się na profesjonalny montaż mamy pewność, że usługa zostanie wykonana prawidłowo. Jest to szczególnie ważne w przypadku drzwi zewnętrznych. Nawet najlepszy system antywłamaniowy na nic się nie zda, jeśli drzwi wraz z pozostałymi elementami zostaną niewłaściwie zamontowane. Ponadto skorzystanie z usług autoryzowanej ekipy montażowej Porta wydłuży gwarancję nawet o kilka lat.

Bezpieczeństwo

Drzwi zapewniają domownikom nie tylko intymność i prywatność, ale również bezpieczeństwo. Wspomniany wyżej system antywłamaniowy to tylko jedno z zabezpieczeń. Drzwi wejściowe do mieszkania lub domu powinniśmy wyposażyć także w wizjer, dzięki któremu dowiemy się kto stoi po drugiej stronie drzwi, bez ich otwierania. Może się to wydawać detalem, jednak osobiście nie wyobrażam sobie nie posiadać tego elementu we własnych drzwiach. Dostępne dzisiaj na rynku drzwi mogą zapewnić nam ochronę nie tylko przed włamaniami i kradzieżą, ale również przed ogniem i dymem. W przypadku pożaru, takie drzwi potrafią uratować ludziom życie, powstrzymując ogień nawet przez kilkadziesiąt minut. Jest to czas jaki powinien wystarczyć strażakom na przeprowadzenie akcji ratowniczej mieszkańców.

kwarc drzwi ognioodporne 600x377 - Co musisz wiedzieć przed wyborem drzwi?

Drzwi antywłamaniowe i ognioodporne Porta

Wygłuszenie

Dla osób ceniących sobie ciszę i spokój szczególnie pożądanym parametrem drzwi będzie ich solidne wygłuszenie. Jest to przydatne zarówno w przypadku drzwi oddzielających pokoje, jak i wejściowych do mieszkania. Dzięki temu ominie nas problem niechcianych odgłosów z klatki schodowej, lub muzyki dochodzącej z pokoju jednego domowników. Jakie drzwi zapewnią nam najlepsze wygłuszenie? Starajmy się wybierać skrzydła o całkowitym wypełnieniu.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe

Coraz popularniejsze staje się stosunkowo świeże rozwiązanie jakim są drzwi bezprzylgowe. Charakteryzują się one użyciem specjalnych zawiasów, które po zamknięciu skrzydła pozostają schowane w ościeżnicy, która zaś tworzy ze skrzydłem jednolitą, płaską powierzchnię. To daje minimalistyczny i nowoczesny design. Jest to jednak tylko detal estetyczny, niewpływający na funkcjonalność lub inne parametry drzwi. 

drzwi bezprzylgowe 600x201 - Co musisz wiedzieć przed wyborem drzwi?

Drzwi bezprzylgowe (po lewej), przylgowe (po prawej)

Detal wieńczy dzieło

Jest taki element, bez którego drzwi nie spełnią swojej funkcji. Mowa tu oczywiście o klamce, która niczym wisienka na torcie zdobi nasze drzwi. Wybierając ją powinniśmy zatem zadbać, aby dobrze komponowała się z innymi elementami, a także ogólnym stylem naszego wnętrza. Zatem do drzwi minimalistycznych i nowoczesnych wybierzmy klamkę o równie minimalistycznym charakterze. Zaś do drzwi klasycznych dobrze sprawdzi się klamka nieco bardziej ozdobna. Powinna ona przede wszystkim spełniać swoją funkcjonalność, nie zacinać się i ułatwiać otwieranie.

 

klamka rumba 600x243 - Co musisz wiedzieć przed wyborem drzwi?

Klamka Rumba

klamka divo fit q porta 600x301 - Co musisz wiedzieć przed wyborem drzwi?

Klamka Divo Fit

NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU

  • lamele ścienne lamelio vasco dąb craft aranżacja 700x441 - Co musisz wiedzieć przed wyborem drzwi?

Jakie lamele ścienne wybrać?

Szeroki wybór popularnych dzisiaj lameli ściennych potrafi być przytłaczający. Jaki model wybrać skoro na rynku dostępne są lamele na filcu, z tworzywa sztucznego, z płyty meblowej, drewniane, w okleinie naturalnej i sztucznej? W rzeczywistości wybór [...]

PRZEJDŹ DO BLOGA