Wraz z rosnącą popularnością ogrzewania podłogowego w polskich domach, pojawia się coraz więcej pytań o ogrzewanie na podczerwień. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu tę technologię i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
Czy ogrzewanie podłogowe podczerwienią jest zdrowe/bezpieczne?
Tak, ogrzewanie na poczerwień nie ma negatywnego wpływu na zdrowie zarówno ludzi jak i zwierząt. Poniekąd instalacja podłogowa może korzystnie wpływać na nasz organizm, ponieważ zachęca nas do chodzenia boso po domu, co jak stwierdzają lekarze jest zdrową praktyką dla stóp, a nawet kręgosłupa. Ciekawostką jest, że promieniowanie podczerwone jest stosowane również w medycynie w różnego rodzaju terapiach i rehabilitacjach.
Czy ogrzewanie podczerwienią stwarza hałas?
Zdarza się, że niektóre instalacje ogrzewania podłogowego mogą generować przeszkadzające dźwięki wywołane przepływającą wodą lub wibracjami rur, jednak problem ten nie dotyczy ogrzewania na podczerwień.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie podłogowe na podczerwień to dla wielu wciąż nieznana technologia, która okazała się być rewolucyjna w swoim działaniu. System ten polega na doprowadzeniu zasilania do folii grzewczej, która z kolei wytwarza podczerwień (IR), czyli najbardziej naturalne ciepło na naszej planecie. Promieniowanie podczerwone jest najbardziej zbliżone do uczucia ogrzewania przez Słońce.
Jakie są zalety i wady tego systemu?
Jako zalety wymienić można możliwość instalacji takiego ogrzewania w podłodze, ścianach i suficie. Instalacja zamiast ogrzewać powietrze, oddaje ciepło najbliższym obiektom, na przykład panelom podłogowym. Nie powoduje ruchu powietrza i związanego z nim wzbijania kurzu i pyłu, co sprzyja szczególnie alergikom. Jest idealne dla osób, które nie chcą tracić przestrzeni na kotłownię, lub podnosić poziomu posadzki o kilka centymetrów. Warto również zauważyć, że folia tej instalacji nagrzewa się zaskakująco szybko, bo aż o 7°C w 30 minut. Ciepło emitowane przez folię grzewczą osusza ściany, co prowadzi do poprawienia ich właściwości izolacyjnych. W ofercie naszego sklepu dostępne mamy produkty marki Dream Heat, producenta systemu ogrzewania na podczerwień, który oferuje aż 30 lat gwarancji na swoje produkty i montaż. Bezawaryjność instalacji sprawia, że brak jest konieczności przeglądów i konserwacji. Więcej informacji znajdą Państwo w artykule Zalety ogrzewania marki Dream Heat. Ogrzewanie na podczerwień marki Dream Heat jest również bardziej opłacalne od ogrzewania wodnego lub elektrycznego. Co prawda wykonanie instalacji wodnej lub elektrycznej z użyciem najtańszych materiałów i montażem taniego fachowca może nie wygenerować dużej kwoty, ale wtedy możemy się spodziewać mniejszej skuteczności takiego systemu, droższej eksploatacji oraz dodatkowych kosztów serwisowych. Wykonanie niezawodnej, dobrze działającej instalacji wodnej lub elektrycznej, z wymaganym w przypadku tych typów ogrzewania wylewaniem posadzek, może nas kosztować znacznie więcej niż instalacja ogrzewania na podczerwień. Oczywiście wszystkie koszta uzależnione są od metrażu i zakresu prac, jakie miałyby zostać wykonane.
Jakie wady ma ten rodzaj ogrzewania? Ogrzewanie podczerwienią może generować większe koszty lub być mniej skuteczne w przypadku niedocieplonego lub nieszczelnego budynku, jednak jest to wada, która dotyka każdy rodzaj ogrzewania.
Jaką podłogę dobrać do takiego ogrzewania?
Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w artykule: Ogrzewanie podłogowe i panele podłogowe – jakie wybrać?
Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego Dream Heat?
W odpowiedzi na to pytanie kierujemy Państwa do materiału: Film przedstawiający przebieg montażu
Montażu ogrzewania na podczerwień można dokonać samemu, jednak warto skorzystać z usługi specjalistów, którzy wykonają usługę szybko i niezawodnie. Ponadto okres gwarancji producenta Dream Heat jest skrócony w przypadku samodzielnego montażu.
Czy system ten nadaje się do zastosowania w łazience?
Tak, wykorzystanie ogrzewania podłogowego na podczerwień w łazience daje duży komfort użytkownikom i warto je tam zastosować.
Jaki jest pobór mocy instalacji?
System zużywa zaledwie 40-60 W/m² energii elektrycznej, co sprawia, że efektywność tego systemu grzewczego jest nawet 3 razy większa w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. W odpowiednio docieplonych i izolowanych budynkach, dzienny czas pracy nie przekracza 5 godzin.
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]